Instalki.pl » Aktualności » Software » Ukryta nowość w Windows 11. Ułatwi Ci korzystanie z systemu
Wtorek, 21 Luty 2023 12:34, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-procesy
Okazuje się, że Microsoft pracuje nad przydatną funkcją.

W tej chwili, aby zakończyć wybrane zadanie w Windows 11, trzeba uruchomić menedżer zadań. Menedżer zadań można włączyć dość szybko – wystarczy bowiem skorzystać ze skrótu Ctrl + Alt + Del lub kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybrać opcję „Menedżer zadań”. Wygląda jednak na to, że wkrótce w systemie tym będzie możliwe jeszcze szybsze zabijanie procesów.

Ukryta nowość w Windows 11


Użytkownik serwisu Twitter o pseudonimie PhantomOcean3 (@PhantomOfEarth) odnalazł w kompilacji 25300 systemu Windows 11 w kanale wersji zapoznawczej programu Insider pewną ukrytą funkcję. Funkcja ta powinna umożliwiać zakończenie zadania danej aplikacji i zamknięcie jej procesów bezpośrednio z menu kontekstowego paska zadań. Powinna, bo póki co nie działa – cóż, nie była ukryta bez powodu.


Jeżeli Microsoft zdecyduje się udostępnić omawianą funkcję, wystarczy że klikniemy prawym przyciskiem myszy w ikonę otwartej aplikacji na pasku zadań i wybierzemy opcję „Zakończ zadanie”. W ten sposób wymusimy jej wyłączenie bez otwierania Menedżera zadań. Przydatne, nieprawdaż? Zdanie to podzielają użytkownicy Twittera, którzy wypowiedzieli się pod powyższym postem.

Niejedna zmiana na lepsze


W tej chwili nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na to, aż Microsoft pozwoli uczestnikom programu Insider na testowanie tej funkcji. Jako że jest ona wbudowana nawet w kompilację z kanału wersji zapoznawczej, prawdopodobnie jest to tylko kwestią czasu.

Warto przypomnieć, że w niedalekiej przyszłości w samym menedżerze zadań zabijanie procesów stanie się łatwiejsze. W kanale Dev programu Insider menedżer zadań otrzymał bowiem wyszukiwarkę procesów. Dzięki niej nie będziemy już musieli scrollować długiej listy procesów. Wystarczy że wpiszemy nazwę procesu w pasku na górze okna.

Źródło: Twitter, fot. tyt. mat. własne