Instalki.pl » Aktualności » Software » Rosyjska odpowiedź na Windowsa. System M OS trafił na szkolne laptopy
Piątek, 17 Luty 2023 11:21, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
putin windowsxp 2

Rosja dąży do niezależności w wielu sektorach gospodarki, a polityka Kremla odbija się również na sektorze IT. Słyszeliśmy już o narodowym laptopie, który okazał się produktem rodem z Chin czy smartfonie BQ 6868L Wide. Teraz przyszedł czas na "własny" system operacyjny, który ma być alternatywą dla amerykańskiego Windowsa.

Jak donosi rosyjskojęzyczny serwis CNews, w Moskwie rozpoczęła się dystrybucja laptopów z krajowym systemem operacyjnym "M OS". System jest dystrybuowany przez Departament Technologii Informatycznych Moskwy (DIT).

Jak można się domyśleć, system nie został zbudowany od podstaw, a bazuje na darmowym Linuksie. Źródła podają, że nad projektem pracowało 25 programistów, którzy dostosowali OS do potrzeb tamtejszych szkół i nauczycieli. M OS został zainstalowany na szkolnych laptopach czy tablicach interaktywnych.

M OS Rosja

Według twórców projektu, użytkownicy M OS mogą liczyć na "prosty i intuicyjny interfejs, stabilną i niezawodną pracę oraz wysoki poziom cyberbezpieczeństwa". System dostarczany jest z preinstalowany pakietem oprogramowania biurowego (edytor tekstu i arkuszy kalkulacyjnych itp.), a także z pakietem aplikacji dla nauczycieli i uczniów.

Kolejna próba odcięcia się od Zachodu


Sankcje nałożone przez Zachód po nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku mocno odcisnęły się na rosyjskim rynku IT. Wiele kluczowych firm wycofało się z Rosji pozostawiając produkty bez wsparcia technicznego. Władimir Putin nie raz zapewniał o samowystarczalności, ale budowanie systemu operacyjnego (tak naprawdę nakładki na darmowego Linuksa) przez niewielki zespół programistów raczej nie pozwoli ziścić tych zapowiedzi.

Wcześniej w Rosji rozpoczęto dystrybucję Red OS, który również miał być narodowym systemem operacyjnym stanowiącym alternatywę dla Windowsa.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2019 roku Władimir Putin wciąż używał systemu Windowsa XP.