Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 może otrzymać natywny kontroler podświetlenia RGB
Sobota, 11 Luty 2023 11:10, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-rgb
To by było coś.

Nie każdy posiada komputer rozświetlony przez RGB niczym świąteczna choinka. Akcesoria i podzespoły komputerowe z podświetleniem są natomiast bardzo popularne, zwłaszcza wśród graczy. Obecnie kontrola tego podświetlenia wręcz wymaga jednak pobrania i zainstalowania odpowiedniej do tego aplikacji, a czasem nawet kilku aplikacji. Być może w przyszłości przestanie być to konieczne, albowiem wygląda na to, że Microsoft pracuje nad natywnym kontrolerem RGB dla Windows 11.

Natywny kontroler RGB w Windows 11


Użytkownik serwisu Twitter o pseudonimie Albacore (@thebookisclosed) poinformował, że w najnowszym wydaniu Windows 11 w kanale Dev programu Insider, a dokładniej mówiąc w kompilacji 25295, pojawiły się nowe interesujące opcje. Opcje te są zlokalizowane w Ustawieniach w menu Personalizacji i zebrano je w sekcji o nazwie Podświetlenie (ang. Lightning).

Zrzuty ekranu pokazują, że w menu Podświetlenie można znaleźć listę wszystkich podłączonych do komputera urządzeń z podświetleniem RGB – zarówno słuchawek, myszy, klawiatur, jak i mniej oczywistych akcesoriów, służących chociażby do streamowania. Ustawienia pozwalają zmienić jasność podświetlenia każdego urządzenia, efekt podświetlenia, szybkość efektu i jego kolor. Można w nich sprawić też, by podświetlenie pasowało do koloru wiodącego wybranego w systemie.


Przynajmniej na razie wspomniana lista zawiera wyłącznie peryferia. Nie wiadomo, czy Microsoft pozwoli kontrolować bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego podświetlenie takich komponentów jak płyt głównych, kart graficznych, kości RAM czy dysków. Liczę jednak na to, że tak się stanie.

Warto wspomnieć, że póki co Microsoft w żaden sposób nie prezentował opisanych powyżej funkcji na swoim blogu poświęconym programowi Insider. To albo dlatego, że gigant jeszcze nie jest przekonany, czy jest ona krokiem w dobrym kierunku, albo dlatego, że nie przyjęła jeszcze ona swojej ostatecznej formy, o której firma chciałaby mówić głośno.

Ustawienia, które są potrzebne


Każdy, kto posiada akcesoria i podzespoły z podświetleniem RGB, wie, że aplikacje służące do kontroli tego podświetlenia działają… różnie. Niejednokrotnie zdarzają się problemy z ich aktualizacją. Wiele z nich obsługuje urządzenia tylko od pojedynczego producenta.

W związku z powyższym natywny kontroler podświetlenia RGB były miłym dodatkiem do Windows 11. Mam nadzieję, że prędzej czy później zadebiutuje on w stabilnym wydaniu tego systemu operacyjnego.

Źródło: Twitter/Albacore, fot. tyt. Canva