Instalki.pl » Aktualności » Software » Apple pomaga chronić dzieci w Internecie. Sprawdź te narzędzia i funkcje
Środa, 08 Luty 2023 14:58, Wpisany przez Maksym Słomski
apple dzieci
Wiedza przydatna.

7 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z końcem stycznia informowaliśmy Was o zabawnym filmie udostępnionym przez Apple, w którym to firma z Cupertino wyjaśniała, w jaki sposób dba o prywatność użytkowników smartfonów iPhone. Tym razem popularny producent opublikował obszerne kompendium wiedzy na temat tego, jak chroni bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Wyrazem tych działań jest również udostępnienie odpowiednich funkcji i narzędzi rodzicom.

Polecamy: W zabawnym filmie Apple tłumaczy, jak dba o prywatność. Funkcji jest cała masa

Apple a bezpieczeństwo dzieci w sieci


Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu firma Apple przygotowała m.in. bezpłatne sesje edukacyjne online oraz te organizowane w sklepach Apple Store. Szkoda, że Apple Store nadal nie ma w Polsce - zapewne niejeden rodzic wybrałby się na takie spotkanie i dowiedział wielu ciekawych rzeczy. Szkolenia są dedykowane nie tylko rodzicom, ale też opiekunom, nauczycielom i działaczom na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych w Internecie.

"Celem Apple jest dostarczanie takich rozwiązań technologicznych, które nie tylko poprawiają komfort życia, ale także chronią podczas korzystania z sieci" - mówił Erik Neuenschwander, szef Apple w pionie User Privacy. "Cieszymy się, że jesteśmy oficjalnym partnerem Dnia Bezpiecznego Internetu w Europie. Będziemy dalej tworzyć innowacyjne rozwiązania, które pomagają chronić w sieci najbliższych."

Sprawdź też: Przesiadłem się na iPhone'a i nie wyobrażam sobie powrotu do Androida

Apple podało, że wyróżni w App Store wszystkie aplikacje zapewniające odpowiednie sposoby na to, by chronić dzieci i ich prywatność oraz narzędzia nadzoru rodzicielskiego.

iphone dla dziecka

Na specjalnej stronie internetowej apple.com/families, dostępnej na razie tylko w języku angielskim, Apple przedstawia swoje narzędzia, pozwalające rodzicom kontrolować to, w jaki sposób ich dzieci używają sprzętu Apple:

  • W iOS 16 usprawniono zakładanie konta dla dziecka w ramach Chmury rodzinnej, która pomaga rodzicom i opiekunom w stosowaniu nadzoru rodzicielskiego. Nowa Lista kontrolna rodziny obejmuje przydatne wskazówki, w tym przypomnienia o zaktualizowaniu ustawień urządzenia, gdy dziecko będzie już starsze.
  • Dzięki funkcji "Czas przed ekranem" rodziny otrzymują cotygodniowe raporty na temat aktywności dziecka. Mogą też ustawiać ograniczenia dotyczące ilości czasu spędzanego przez pociechę przy urządzeniu lub w określonych aplikacjach. Funkcja "Czas bez urządzenia" pozwala rodzinom na blokowanie aplikacji i powiadomień o określonych porach dnia, a funkcja "Bezpieczeństwo komunikacji" pomaga w decydowaniu, z kim dzieci mogą się kontaktować.
  • Za pomocą opcji "Ograniczaj treść i prywatność" w funkcji "Czas przed ekranem" narzędzia nadzoru rodzicielskiego pozwalają zablokować lub ograniczyć określone aplikacje i funkcje na urządzeniu dziecka, jak również wprowadzić restrykcje dotyczące treści dla dorosłych, zakupów, pobierania i prywatności.
  • W sklepie App Store, rodzice mogą ograniczyć możliwość pobierania wyłącznie do aplikacji odpowiednich do wieku dziecka. Funkcja "Poproś o zakup pozwala" z kolei zatwierdzać lub odrzucać prośby o zakup lub pobranie produktu. Ponadto wszystkie aplikacje z sekcji Made for Kids muszą spełniać nałożone przez Apple rygorystyczne standardy dotyczące ochrony danych dzieci i reklam nieodpowiednich do wieku.
  • Rodzice mogą też włączyć "Bezpieczeństwo komunikacji" w aplikacji Wiadomości. Dzięki temu dzieci będą otrzymywać ostrzeżenia i odpowiednie materiały, jeśli odbiorą lub spróbują wysłać zdjęcia zawierające nagość. Dzięki wbudowanym algorytmom uczenia maszynowego aplikacja Wiadomości wykrywa i zamazuje obrazy oraz udostępnia materiały informacyjne stosowne do wieku dziecka. Firma Apple, we współpracy z lokalnymi ekspertami, rozszerza dostępność tej funkcji na kolejne regiony świata.

Firma Apple współpracuje także z Komisją Europejską, aby udostępniać przydatne narzędzia i uświadamiać w zakresie bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

"Każdego dnia w pracy widzimy, że zajmowanie się obecnością młodych ludzi w cyfrowym świecie wymaga wiarygodności" - mówi Axelle Desaint, szefowa organizacji non-profit Internet Sans Crainte. "Dzień Bezpiecznego Internetu to okazja, by wysłuchać uwag najmłodszych. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, co mają do powiedzenia, i pokazać, że jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo w sieci, to mogą na nas – dorosłych – zawsze liczyć. Wsparcie ze strony tak dużego gracza, jakim jest na Apple stanowi dla nas ogromną pomoc w dążeniu w tym kierunku."

Źródło: Apple