Instalki.pl » Aktualności » Software » Android waży na nowych Samsungach Galaxy S23 tyle, co Windows 11
Środa, 08 Luty 2023 11:32, Wpisany przez Anna Borzęcka
samsung-bloatware-1
Jak to możliwe?

Dostępne na rynku smartfony mają całkiem sporo pamięci wbudowanej – zwykle 128 lub 256 GB, ale trafiają się już też urządzenia zawierające nawet 512 GB czy 1 TB pamięci. Oczywiście, użytkownik z reguły nie ma do dyspozycji całej tej przestrzeni. To dlatego, że jej część zarezerwowana dla systemu operacyjnego smartfonu i jego domyślnych aplikacji.

Z reguły ilość miejsca zajmowanego na smartfonie przez system jest w zupełności akceptowalna. Niektórzy użytkownicy mocno zdziwią się jednak, gdy zobaczą, ile przestrzeni na system zarezerwowane jest na nowych smartfonach Samsunga – smartfonach z serii Galaxy S23.

Android wagi ciężkiej


Smartfony z serii Galaxy S23 zostały zaprezentowane oficjalnie w zeszłym tygodniu. Pierwsi testerzy mieli już te urządzenia w swoich rękach. Podzielili się więc wstępnymi wrażeniami na ich temat i tym, co czego się o tych urządzeniach dowiedzieli podczas ich użytkowania.

Jedną z zaskakujących informacji na temat urządzeń Samsung Galaxy S23, S23+ i S23 Ultra, która w ostatnich dniach trafiła do sieci, jest to, że system Android zajmuje na nich aż 60 GB przestrzeni. To niemalże tyle, co Windows 11 na komputerze.

Zasługa niepotrzebnych aplikacji


Dla porównania, na smartfonach Pixel 7 i Pixel 7 Pro Android 13 zajmuje tylko 15 GB pamięci wewnętrznej. Co sprawia, że „samsungowa” wersja tego systemu potrzebuje cztery razy więcej przestrzeni?

Słowem klucz w odpowiedzi na to pytanie jest „bloatware”. Otóż, Samsung preinstaluje instaluje na swoich urządzeniach mnóstwo własnych aplikacji, które oferują w zasadzie te same funkcjonalności co aplikacje Google, także zainstalowane na Androidzie 13. Mowa o przeglądarce internetowej, sklepie z aplikacjami, aplikacji do wysyłania wiadomości i nie tylko. Nie każdą z tych aplikacji można odinstalować.

samsung-bloatware-2
Smartfony Samsunga zawierają wiele preinstalowanych aplikacji. | Źródło: Instalki.pl

Samsung sprzedaje też przestrzeń na swoich smartfonach zewnętrznym firmom. Dlatego na smartfonach koreańskiego giganta preinstalowane są również takie aplikacje jak Facebook, Netflix czy Linkedin.

Co ciekawe, smartfony Samsung Galaxy S23, S23+ i S23 Ultra posiadają 60 GB przestrzeni zajęte na start, mimo że Samsung nadal nie wykorzystuje wirtualnych partycji A/B, aby zapewniać bezproblemowe aktualizacje systemu Android. Rozwiązanie to pozwala instalować aktualizację systemu w tle, na nieaktywnej partycji. Po instalacji użytkownik musi tylko uruchomić urządzenie ponownie, dzięki czemu cały proces jest znacznie szybszy.

Trzeba przypomnieć, że nowe smartfony Samsunga nie posiadają slotów na kartę pamięci. Ich pamięci na dane nie można zatem rozszerzyć. Oznacza to więc, że Samsung Galaxy S23 i S23+ w wersji z 256 GB pamięci wewnętrznej w rzeczywistości oddają w ręce użytkowników mniej niż 200 GB przestrzeni. Jasne, 200 GB pamięci na dane jest trudniej zapełnić, niż mogłoby się wydawać. Warto mieć jednak to wszystko na wadze.

Źródło: ArsTechnica, fot. tyt. Samsung