Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowe przeglądarki Chrome i Edge z przełomową funkcją NVIDIA. Oszczędzimy na VOD?
Wtorek, 07 Luty 2023 10:05, Wpisany przez Maksym Słomski
nvidia rtx super resolution edge chrome
Nie mogę się doczekać.

Z początkiem stycznia tego roku NVIDIA zapowiedziała nową, przełomową technologię, pozwalającą posiadaczom kart graficznych z serii GeForce RTX 3000 (Ampere) i RTX 4000 (Ada Lovelace) zwiększać w czasie rzeczywistym rozdzielczość filmów, w trakcie odtwarzania ich w sieci. RTX Video Super Resolution ma być dla filmów w Internecie mniej więcej tym, czym jest NVIDIA DLSS w grach - powinno zagwarantować wyższą jakość nagrań i poprawić komfort rozrywki. Miło mi donieść, że technika ta zostanie wprowadzona już w kolejnym stabilnym wydaniu przeglądarek internetowych Google Chrome oraz Microsoft Edge.


Google Chrome 110 z RTX Video Super Resolution


Dziennik zmian Google Chrome wskazuje jednoznacznie na to, że przeglądarka ta zacznie obsługiwać funkcję RTX Video Super Resolution firmy NVIDIA jeszcze w tym tygodniu, kiedy udostępnione zostanie stabilne wydanie Chrome 110. Funkcja praktycznie równolegle pojawi się również w przeglądarce Microsoft Edge. Czy także w innych przeglądarkach korzystających z Chromium? Zobaczymy.

rtx 4080
MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio. | Źródło: mat. własny

Jak podaje Google, użytkownicy kart NVIDIA muszą ręcznie aktywować RTX Video Super Resolution w Panelu sterowania NVIDIA, ponieważ domyślnie jest on wyłączony. Można to zrobić na przykład pobierając uprzednio aplikację NVIDIA GeForce Experience, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy na jej ikonę w zasobniku i wybierając odpowiednią opcję.

Co więcej, o ile wsparcie dla przeglądarek zostanie dodane, to omawiana funkcja nie będzie działać, dopóki NVIDIA nie wyda nowych sterowników graficznych, które ją obsługują, co nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.

Jak działa RTX Video Super Resolution?


Na materiale opublikowanym w trakcie CES 2023 NVIDIA porównała film z rozgrywki Apex Legends w rozdzielczości 1080p z materiałem przeskalowanym przez RTX Video Super Resolution do 4K. Upscaling ładnie wygładza zarówno bliskie, jak i dalekie obiekty. Nie pokazano dynamicznych scen, więc nie wiadomo do końca w jaki sposób technika poradzi sobie z takimi materiałami. Początkowo DLSS miał problemy z jakością mocno dynamicznego obrazu.Ponieważ jednak NVIDIA zademonstrowała technologię tylko na mocno statycznym nagraniu z gry na YouTube, nie jest jasne, jak dobrze będzie ona działać na innych rodzajach treści. Za możliwość oglądania materiałów w wyższej rozdzielczości na niektórych platformach VOD należy płacić więcej. Wszyscy zastanawiają się, czy NVIDIA RTX Video Super Resolution pozwoli obchodzić te ograniczenia na przykład na Netflix lub Amazon Prime Video.

RTX Video Super Resolution na Firefox i starszych kartach graficznych?


W przyszłości RTX Video Super Resolution ma być obsługiwany także na kartach graficznych NVIDIA GeForce z serii RTX 20 i innych przeglądarkach opartych na Chromium. Niestety, NVIDIA nie wspomniała tutaj o lubianej przeglądarce Firefox.

Źródło: Chromium