Instalki.pl » Aktualności » Software » Tiny11 to odchudzony Windows 11. Uruchomisz go nawet na starym sprzęcie
Sobota, 04 Luty 2023 19:23, Wpisany przez Maksym Słomski
tiny11
Po instalacji zajmuje znacznie mniej miejsca na dysku, niż oryginał.

Dawno minęły czasy, gdy systemy operacyjne po instalacji zajmowały zaledwie kilkaset megabajtów miejsca na dysku. Windows 11 po czystej instalacji potrzebuje aż… 20 GB przestrzeni. Pewien programista o pseudonimie NTDEV stworzył jednak mocno odchudzoną wersję Windows 11, która nie dość, że potrzebuje tylko 8 GB miejsca na dysku, to działa także na starym sprzęcie, niewspieranym przez pełnoprawną „jedenastkę”. Jej nazwa to tiny11.

Tiny11, czyli mały Windows 11


Właściwie tiny 11 to odchudzona wersja Windows 11 Pro 22H2. Radzi sobie ona nawet z takimi urządzeniami, które mają zaledwie 2 GB pamięci RAM. Oczywiście, obniżona objętość systemu, a także jego obniżone wymagania sprzętowe, wiążą się z pewnymi kosztami.tiny11 zawiera takie programy jak Kalkulator, Notatnik i Paint. Nie zniknęły z niego też opcje związane z ułatwieniami dostępu, ani Microsoft Store, który umożliwia pobieranie dodatkowych aplikacji. Domyślnie system zawiera tylko konta lokalne, ale w razie potrzeby obsłuży też konta online.

To, co przede wszystkim NTDEV wyrzucił z Windows 11, tworząc tiny11, to Windows Component Store (WinSxS). Bez tego komponentu użytkownicy nie będą w stanie instalować w systemie dodatkowych pakietów językowych ani nowych funkcji. Wiele osób ucieszy też to, że tiny11 jest wolny od przeglądarki Microsoft Edge.


Trzeba pamiętać, że nie jest to wydanie oficjalne


Oczywiście twórca tiny11 zapewnia na Twitterze, że jego odchudzona wersja Windows 11 jest w pełni bezpieczna i nie zawiera kodu nie pochodzącego od Microsoftu. Do tej kwestii należy jednak podejść sceptycznie.

NTDEV wspomina też, że tiny11 nie jest systemem „serwisowalnym”. Z drugiej strony, ma być on zdolny do odbierania wydawanych przez Microsoft aktualizacji sterowników czy definicji zabezpieczeń za pośrednictwem usługi Windows Update.

System tiny11 możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem, w postaci pliku ISO. Plik ten ma 3 GB. Dla porównania, plik ISO Windows 11 waży 5,1 GB.


Źródło: Twitter/NTDEV, fot. tyt. NTDEV