Instalki.pl » Aktualności » Software » Elektryczne BMW nie zainstaluje aktualizacji oprogramowania jeśli auto krzywo stoi
Sobota, 04 Luty 2023 12:41, Wpisany przez Maksym Słomski
bmw i4 aktualizacja
Niektórzy kierowcy nie są zachwyceni.

Firma BMW stała się niedawno obiektem kpin działu marketingu firmy Dacia, ze względu na oferowanie dostępnych już na pokładzie swoich samochodów udogodnień w ramach abonamentu. Chodziło przede wszystkim o podgrzewane siedzenia w modelu subskrypcji. Teraz niemiecki koncern motoryzacyjny trafił na celownik rozżalonych konsumentów, mających "problem" z bezprzewodową aktualizacją oprogramowania. Jego rozwiązanie jest trywialne.

Zobacz też: BMW już niedługo wprowadzi gry do swoich samochodów

Nie zaktualizujesz oprogramowania BMW na wzniesieniu


Użytkowniczka Twittera publikująca jako Clare Eliza podzieliła się nietypową historią związaną ze swoim samochodem BMW i4. Podała, że nie była w stanie przeprowadzić zdalnej aktualizacji oprogramowania w swoim samochodzie, ponieważ, jak głosiło powiadomienie wyświetlone na ekranie, droga była zbyt stroma, aby rozpocząć proces instalacji. System informacyjno-rozrywkowy zalecił zaparkowanie pojazdu na równym podłożu przed podjęciem ponownej próby. Internauci byli rozbawieni i krytykowali BMW, ale czy słusznie?


Brzmi przedziwnie? Tak, ale ma sens. Nowoczesne samochody, zwłaszcza elektryczne, wyposażane są w potężny zestaw czujników. Aktualizacja oprogramowania może wymagać ustawienia ich w idealnej, wzorcowej pozycji. Potwierdzają to słowa rzecznika prasowego BMW, który rozmawiał z dziennikarzami The Drive.

"BMW i4 ma różnego rodzaju czujniki, dzięki którym może określić precyzyjnie swoje położenie w przestrzeni. Wie też, kiedy znajduje się na nierównym gruncie. Ostrzeżenie wynika najpewniej z powzięcia środków ostrożności przed mało prawdopodobnym scenariuszem, s którym poruszanie się pojazdu mogło by przerwać proces aktualizacji" – dodał przedstawiciel marki.

bmw i4 oprogramowanie
BMW i4. | Źródło: BMW

Jak zaktualizować oprogramowanie w BMW?


Podobnych wymogów co do warunków, w jakich musi się znajdować pojazd przed zaktualizowaniem jego oprogramowania jest więcej. Aby zaktualizować oprogramowanie w BMW, trzeba się upewnić, że:

  • pojazd może mieć przeprowadzoną zdalną aktualizację oprogramowania
  • silnik jest wyłączony
  • pojazd stoi na równym podłożu
  • skrzynia biegów znajduje się w trybie Park
  • pojazd ma naładowaną baterię (w przypadku BEV)
  • pobieranie musi zostać zakończone, co odbywa się w pełni automatycznie po podłączeniu do Internetu za pośrednictwem sieci komórkowej lub aplikacji BMW Connected

Podobne wymagania dotyczą zapewne większości samochodów elektrycznych. Parkowanie na płaskim gruncie brzmi jak pewnego rodzaju niedogodność, ale przecież nawet do zmierzenia poziomu oleju w silniku są potrzebne takie same warunki.

Źródło: The Drive