Instalki.pl » Aktualności » Software » Android 14 ma pozwolić zamienić smartfon w kamerkę internetową
Piątek, 03 Luty 2023 13:24, Wpisany przez Anna Borzęcka
android-14-kamera
Bez pobierania dodatkowych aplikacji.

Gdy wybuchła pandemia, mnóstwo osób zostało zmuszonych do pracy w domu. Wiele z tych osób nagle musiało wyposażyć się w sprzęt komputerowy, a przede wszystkim w laptopy i kamerki internetowe. Na szczęście, szybko pojawiły się rozwiązania, dzięki którym nie każdy musiał inwestować w dedykowaną kamerkę internetową. Mowa w szczególności o aplikacjach takich jak Camo Studio, które pozwoliły zamienić w kamerkę internetową niemalże dowolny smartfon.

Teraz wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości być może każdy smartfon z Androidem będzie posiadał wbudowaną funkcję, która pozwoli na wykorzystanie go w roli kamerki internetowej. Świadczą o tym nowe doniesienia na temat prac nad systemem Android 14.

Smartfon zamiast kamerki internetowej a Android 14


Mishaal Rahman, były redaktor serwisu XDA Developers, poinformował na Twitterze o tym, iż dostrzegł istotne zmiany w kodzie Androida 14. Zmiany te pokazują, że Google najwyraźniej pracuje nad projektem „DeviceAsWebcam”, który ma być jego odpowiedzią na aplikację Camo Studio oraz rozwiązanie, które już wdrożyło Apple w postaci aplikacji Continuity Camera.


Co ciekawe, wygląda na to, że gigant z Mountain View pozwoli na korzystanie ze smartfonu jako kamerki internetowej w parze z niemal dowolnym urządzeniem. Za sprawą nowej funkcji smartfon byłby bowiem wykrywany jako urządzenie USB wideo, czyli jako kamera łącząca się z komputerem za pośrednictwem USB. Dla porównania, aplikacja Continuity Camera Apple pozwala na zamianę iPhone’a tylko w kamerkę dla urządzeń z macOS.

Kwestia owiana tajemnicą


W tej chwili nie wiadomo, czy omówione rozwiązanie, nad którym pracuje Google, będzie obsługiwane tylko po przewodowym podłączeniu smartfonu do komputera, czy też nie. Mam nadzieję, że możliwa będzie również bezprzewodowa transmisja obrazu z kamery urządzenia.

Jedno jest pewne, Android 14 zapowiada się ciekawie. To też dlatego, że dla bezpieczeństwa prawdopodobnie uniemożliwi on instalowanie bardzo starych aplikacji. Ma on też wspierać łączność satelitarną.

Źródło: Mishaal Rahman/Twitter, fot. tyt. Canva