Instalki.pl » Aktualności » Software » Facebook celowo rozładowuje baterię w Twoim smartfonie. Oto powód
Niedziela, 29 Styczeń 2023 21:50, Wpisany przez Maksym Słomski
facebook bateria
Bulwesrująca informacja.

Z pewnością niejednokrotnie denerwowaliście się na fakt, że bateria w smartfonie zbyt szybko się rozładowuje. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być multum, ale przeważnie winne są aplikacje. Nie mam tu wcale na myśli malware, a popularne aplikacje instalowane na większości smartfonów. Za największego pożeracza baterii często uznawany jest Facebook - właśnie poznaliśmy potencjalny powód tego, dlaczego apka zachowuje się tak, a nie inaczej.

Polecamy: Te aplikacje najbardziej rozładowują baterię w Twoim smartfonie

Facebook celowo nadmiernie zużywa baterię smartfona


Jeśli wierzyć byłemu pracownikowi Facebooka, George'owi Haywardowi, Facebook celowo potajemnie rozładowuje baterie w smartfonach. Jak podaje The New York Post, w branży nazywa się to "testami negatywnymi". Działania takie mają na celu testowanie funkcji w obrębie aplikacji lub na przykład sprawdzenie jak długo trwa ładowanie się grafik.

Hayward został rzekomo zwolniony przez Meta, firmę będącą właścicielem Facebooka, za odmowę udziału w tego rodzaju testach. "Powiedziałem kierownikowi: „To może komuś zaszkodzić”, a ona powiedziała, że krzywdząc kilka osób, możemy pomóc większej ilości ludzi. Każdy analityk danych powinien odmawiać brania udziału w tego rodzaju antykonsumenckich praktykach" – powiedział w rozmowie z The New York Post.

facebook nowa nazwa
Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. | Źródło: Facebook

Firma Meta wręczyła swego czasu Haywardowi wewnętrzny dokument szkoleniowy zatytułowany "Jak przeprowadzać przemyślane testy negatywne". Dokument ten zawierał przykłady przeprowadzania takich testów. "Nigdy nie widziałem okropniejszego dokumentu w mojej karierze" - stwierdził Hayward.

Takie praktyki powinny być zakazane


Hayward złożył pozew przeciwko firmie w Sądzie Federalnym na Manhattanie. W pozwie adwokat 33-latka, Dan Kaiser, zwrócił uwagę, że rozładowywanie baterii smartfonów użytkowników naraża ludzi na ryzyko, szczególnie "w okolicznościach, w których muszą komunikować się z innymi, w tym między innymi z policją lub innymi ratownikami".

Adwokat twierdzi, że większość ludzi nie ma pojęcia, że Facebook i inne firmy z branży mediów społecznościowych mogą celowo rozładowywać baterię w smartfonach konsumentów. Komentując praktykę negatywnych testów, prawnik mówił: "To nielegalne. To karygodne i niedopuszczalne, że każdy może manipulować baterią w moim smartfonie".

Źródło: The New York Post