Microsoft zastąpi system plików NTFS systemem ReFS w niektórych Windows 11. Co to oznacza?

Maksym SłomskiSkomentuj
Microsoft zastąpi system plików NTFS systemem ReFS w niektórych Windows 11. Co to oznacza?
NTFS (ang. New Technology File System) to pamiętający jeszcze czasy Windows NT 3.1 i 1993 rok standardowy system plików, wspierany także w systemach Linux i MacOS. System ten zastąpił używany w MS-DOS stary system FAT, m.in. celem poprawy szybkości pracy z dużą liczbą plików, plikami większymi od 4 GB i dyskami o dużej pojemności. Ulepszana na przestrzeni ostatnich trzech dekad technologia ustąpi miejsca w Windows 11 nowszej.

System ReFS zamiast NTFS w Windows 11

Komputery z systemem Windows mają nośniki danych wstępnie sformatowane do systemu plików NTFS. Microsoft podobno planuje wprowadzenie ReFS (ang. Resilient File System) w celu zastąpienia NTFS w kolejnych wydaniach wybranych edycji Windows 11. Sugerują to odniesienia zauważone w najnowszej kompilacji udostępnionej w ramach programu Windows Insider.

ReFS stosowany jest od 11 lat w systemach Windows Server. W przeciwieństwie do NTFS, ReFS jest znacznie lepszy od strony dostępności i skalowalności danych. „Zaprojektowano go w celu maksymalizacji dostępności danych, wydajnego skalowania do dużych zestawów danych w różnych obciążeniach oraz zapewniania integralności danych z odpornością na uszkodzenia” – pisze Microsoft w swojej dokumentacji.

Czy ReFS jest lepszy niż NTFS?

ReFS przewyższa NTFS pod wieloma względami, m.in. od strony przechowywania danych oraz potencjału na jego dalszy rozwój. NTFS obsługuje maksymalnie 256 terabajtów informacji. ReFS z kolei oferuje obsługę do 35 petabajtów danych. Różnica jest ogromna, jeśli weźmiemy pod uwagę współczynnik konwersji – petabajt to aż 1024 terabajtów.

Istnieje możliwość, że już wkrótce niektóre komputery z systemem Windows 11 Enterprise i Business będą dostarczane z ReFS jako domyślnym systemem plików. Ich użytkownicy z pewnością docenią chociażby funkcję konwertowania kosztownych operacji kopiowania plików fizycznych na szybkie operacje logiczne. Inna opcja związana z ReFS poprawia ogólną wydajność transferów danych i zmniejsza liczbę operacji I/O.

ReFS nie nadaje się raczej dla zwykłych konsumentów. ReFS brakuje funkcji obsługiwanych przez NTFS, w tym obsługi systemowej kompresji i szyfrowania. ReFS nie obsługuje również przydziałów dyskowych i nośników wymiennych.

Źródło: Windows Latest

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.