Instalki.pl » Aktualności » Software » 8 sposobów na poprawę działania starego smartfona z Androidem
Niedziela, 22 Styczeń 2023 20:55, Wpisany przez Maksym Słomski
smartfon działa wolno co robić
Skuteczne metody.

Wszyscy chcielibyśmy korzystać z najwydajniejszych, działających ultrapłynnie smartfonów. Rzeczywistość jest jednak taka, że na najdroższe flagowce stać nielicznych, a nawet niektóre średniopółkowe urządzenia z systemem Android mają tendencję do łapania lekkich lagów i przycinek - o najtańszych smartfonach z mobilnym systemem operacyjnym Google nawet nie wspominając.

Jednym z największych problemów z Androidem jest to, że system ten działa odczuwalnie wolniej już po paru miesiącach od jego pierwszego uruchomienia na smartfonach niskiego i średniego segmentu cenowego. Z tego też powodu jednym z najczęściej wyszukiwanych zapytań przez użytkowników tego OS-u jest to, jak przyspieszyć lub poprawić działanie telefonu z Androidem. W tym poradniku podrzucamy kilka skutecznych metod na uczynienie Waszego smartfona działającym lepiej.

Jaki smartfon do 2000 zł kupić? Najlepsze modele

1. Odinstaluj lub wyłącz "przydasie" i preinstalowane aplikacje


Pierwszym krokiem w stronę poprawy działania smartfona jest odinstalowanie absolutnie wszystkich zbędnych aplikacji. Nazywam je "przydasiami". Dlaczego? Bo gdy pytam osobę, której telefon przywracam do stanu używalności, o możliwość usunięcia danej apki, często słyszę "nie usuwaj, przyda się". Wtedy przeważnie zadaję pytanie o to, kiedy dana osoba ostatnio korzystała z danego programu. Nierzadko rozmówca nawet tego nie pamięta.

android 1
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Zasada jest prosta: nie używasz częściej niż raz na tydzień lub dwa? Usuń. Jeśli aplikacji preinstalowanych przez producenta nie da się odinstalować, spróbuj zatrzymać ich działanie, a następnie je wyłącz w sekcji Aplikacje menu Ustawienia.

android 4
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Korzyść z kasowania zbytecznych apek jest dwojaka. Po pierwsze, zwalniasz cenne miejsce na dane. Po drugie, usuwasz całą masę usług działający w tle nawet wtedy, gdy nie używasz danej apki. Na smartfonie miej tylko apki potrzebne.

2. Usuń zbędne pliki i zwolnij miejsce w pamięci


Kolejnym krokiem po odinstalowaniu WSZYSTKICH niepotrzebnych aplikacji jest wyczyszczenie pamięci smartfona z innych zbędnych plików. Masz 10000 zdjęć w galerii? Zrób sobie ich kopię w chmurze Google i usłudze Zdjęcia lub zgraj je na komputer, a następnie skasuj z urządzenia. Naprawdę ich nie potrzebujesz. Trzymasz muzykę na smartfonie? Rozważ zainstalowanie choćby darmowej wersji Spotify. Za pomocą systemowej aplikacji do przeglądania plików skasuj również zrzuty ekranu i dane pobrane z sieci. Smartfon odwdzięczy Ci się z pewnością szybszym działaniem - im bliżej 100-procentowego zapełnienia pamięci w urządzeniu, tym sprzęt wolniej działa. Da się to odczuć zwłaszcza w przypadku najtańszych smartfonów.

3. Usuń nadmiarowe widżety z pulpitu


Korzystasz z widżetów w telefonie? To niewielkie apki działające na ekranie głównym, które mogą dostarczać na przykład informacji z wybranych aplikacji, np. pogodowych. Mogą to być też wiadomości z kraju i ze świata, ostatnie zdjęcia, wydarzenia z kalendarza, zegar i cała masa innych. Zazwyczaj widżety nie sprawiają żadnych problemów, a już na pewno nie te dostarczane domyślnie razem z Androidem. Problemy sprawiać potrafią widżety z Google Play.

android 5
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Usuń widżety, z których nie korzystasz - ogranicz je do minimum. Pogoda i zegar systemowy wystarczą na sprzęcie o małej mocy obliczeniowej.

4. Korzystaj z lżejszych wersji popularnych aplikacji


Nie wiem, czy jesteście tego świadomi, ale istnieje garść "odchudzonych" wersji popularnych aplikacji. Stworzono je z myślą o uruchamianiu na najsłabszych smartfonach. Nie tylko mają mniejsze wymagania sprzętowe i zajmują mniej miejsca w pamięci urządzenia, ale zużywają także mniej danych pakietowych, a nawet wolniej rozładowują baterię.

Poniżej prezentuję krótką listę popularnych apek lite. Być może zainstalujesz którąś z nich, zamiast "cięższej" wersji aplikacji, z której korzystasz?


5. Zmień ustawienia animacji


Innym skutecznym sposobem na przyspieszenie urządzenia z Androidem jest wyłączenie animacji lub skrócenie czasu ich wyświetlania. Do tego trzeba jednak włączyć opcje programisty na urządzeniu i nie ukrywać ich. Aby to zrobić, włącz Ustawienia -> Telefon informacje (lub O telefonie) -> Informacje o oprogramowaniu (na różnych smartfonach może to wyglądać nieco inaczej) i tapnij siedmiokrotnie w numer kompilacji (wersji). Włączysz ten sposób opcje programisty na urządzeniu. To właśnie tam wyłączysz animacje lub skrócisz czas ich trwania.

Możesz dostosować opcje o nazwach: skala animacji okna, skala animacji przejścia, skala długości animacji. Najlepiej dezaktywuj każdą z nich.

android 2
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

6. Po prostu zrestartuj smartfon


Tylko tyle, ale czasem aż tyle. Jeśli podobnie jak ja nie wyłączasz smartfona na noc i nie restartujesz go bez powodu, a na domiar złego nie instalujesz regularnie aktualizacji, Twój smartfon może działać wolniej z samego tylko powodu nagromadzenia w pamięci podręcznej dużych ilości danych, wycieków pamięci i innych błędów. Jeśli wykonałeś już wszystkie powyższe kroki, a smartfon po jakimś czasie zaczął pracować wolniej, zrestartuj go, a może sytuacja ulegnie poprawie.

7. W ostateczności przywróć ustawienia fabryczne


Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe porady, a mimo to Twój smartfon nadal działa nie najlepiej, możesz sięgnąć po rozwiązanie ostateczne. Nie, nie chodzi mi teraz o sprzedaż urządzenia. Po prostu przywróć sprzęt do ustawień fabrycznych, robiąc wcześniej kopię zapasową wszelkich danych. Od razu po zresetowaniu telefonu zainstaluj wyłącznie te aplikacje, z których faktycznie korzystasz.

android 3
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Smartfon po przywróceniu ustawień fabrycznych powinien działać tak dobrze, jak w dniu zakupu. Powinien, bo niestety czasem jedynym rozwiązaniem na pozbycie się frustracji płynących z użytkowania przestarzałego urządzenia jest po prostu kupno nowego telefonu. Zanim jednak to zrobisz...

8. Zainstaluj lekki custom ROM


Mam wrażenie, że moda na instalowanie nieoficjalnego oprogramowania, czyli tak zwanych custom ROM-ów, przeminęła kilka lat temu. Może wrażenie wynika z faktu, że sam przestałem się nimi interesować? Tak czy inaczej, instalacja lekkiego custom ROM-u bazującego na Androidzie to doskonała metoda na przyspieszenie działania urządzenia przeładowanego bloatware dołączanym przez producenta.Instaluj tylko sprawdzone ROM-u, pochodzące z zaufanych źródeł. Nie napiszę w tym miejscu, jak zainstalować custom ROM, bo to temat rzeka. Chcę po prostu zainteresować Was tym tematem. To porada raczej dla zaawansowanych użytkowników lub po prostu ambitnych posiadaczy smartfonów. Pamiętajcie, że instalując oprogramowanie spoza oficjalnych źródeł można w najgorszym wypadku "uceglić" telefon, czyli uczynić go nieużywalnym.

Ach, no i zainstalowanie custom ROM-u anuluje gwarancję. Jednym z najpopularniejszych custom ROM-ów jest LineageOS. Mnóstwo porad na temat instalacji takiego oprogramowania znajdziesz chociażby na forach XDA.

Źródło: mat. własny