Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft mówi dość. Koniec sprzedaży Windowsa 10
Czwartek, 19 Styczeń 2023 14:32, Wpisany przez Maksym Słomski
koniec sprzedazy windows 10 2023
Padła kluczowa data.

Aktualizacja do Windowsa 11 ruszyła 5 października 2021 roku i to właśnie od wtedy system jest zainstalowany na pierwszych komputerach. Sam długo zwlekałem z przesiadką, ale po udostępnieniu przez Microsoft wielu poprawek w znaczący sposób odmieniających pierwotny wygląd nowego OS-u, w końcu porzuciłem Windows 10. Wiem, że istnieje cała masa osób darzących Windows 11 antypatią tak silną, że wolą one kupić Windows 10, korzystać dalej z Windows 7 lub nawet przerzucić się na któregoś Linuksa. Microsoft niedługo zaprzestanie sprzedaży "dziesiątki".

Koniec sprzedaży Windows 10 w sklepie online


Microsoft zaprzestał dystrybucji pudełkowego systemu Windows 10 do sklepów wraz z rozpoczęciem sprzedaży Windows 11. To naturalna kolej rzeczy i działanie mające na celu nakłonić konsumentów do korzystania z nowszego oprogramowania. Windows 10 nadal był jednak sprzedawany w wersji cyfrowej w obrębie oficjalnej strony Microsoftu. Już wkrótce sprzedaż zostanie wstrzymana.

Komunikaty opublikowane na Microsoft.com, towarzyszące w dalszym ciągu sprzedawanym wydaniom Windows 10 informują o końcu sprzedaży systemu z dniem 31 stycznia 2023 roku.

"31 stycznia 2023 r. będzie ostatnim dniem możliwości pobrania Windows 10. System Windows 10 nadal pozostanie wspierany przez aktualizacje zabezpieczeń, które pomagają chronić komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym oprogramowaniem do 14 października 2025 r." - czytamy.

koniec sprzedazy windows 10
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu z Microsoft.com

Co to oznacza dla konsumentów? Osoby pragnące sprawić sobie Windows 10 będą mogły to zrobić korzystając z nieoficjalnych kanałów dystrybucji. Wielu sprzedawców będzie pozbywało się zakupionych wcześniej, legalnych wydań OS-u. Oczywiście na platformach sprzedażowych będzie równolegle kwitł handel wydaniami Windows 10 za kilka złotych, o wątpliwej legalności. Przypominam, że Policja co jakiś ściga osoby, które kupują tanie klucze Windows 10.

Nie przegap: Jak zainstalować Windows 11 za darmo?

Wsparcie dla Windows 10 wciąż obowiązuje


Wsparcie dla Windows 10 potrwa do 14 października 2025 roku, do kiedy to nadal udostępniane będą aktualizacje zabezpieczeń. Po tym terminie korzystanie z "dziesiątki" może stać się niebezpieczne. Jeśli jak ognia unikacie Windows 11, pamiętajcie tylko, aby przed tą datą znaleźć alternatywę.

Źródło: mat. własny, Microsoft