Instalki.pl » Aktualności » Software » Google Chrome 109 zadebiutowało z kilkoma ciekawymi nowościami
Czwartek, 12 Styczeń 2023 13:33, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-109
Zaktualizuj przeglądarkę.

Stało się, Google wydało pierwszą w 2023 roku dużą aktualizację do przeglądarki Chrome. Google Chrome nosi od teraz numer 109 i posiada kilka nowych funkcji. Przekonaj się, o jakich funkcjach mowa i sprawdź, co jeszcze w Google Chrome.

Motywy Material You na desktopach


Z motywów Material You można korzystać w Google Chrome na urządzeniach z systemem Android już od dłuższego czasu. Teraz zadebiutowały one także na komputerach z systemami Windows i macOS. Są jednak ukryte za eksperymentalną flagą.

Aby w Windows lub macOS skorzystać z motywu Material You, najpierw trzeba wpisać w omniboksie przeglądarki wyrażenie chrome://flags. Następnie, w menu eksperymentalnych flag należy wyszukać flagę o nazwie Customize Chrome Color Extraction (#customize-chrome-color-extraction) i zmienić jej ustawienie z domyślnego (Default) na włączone (Enabled). Następnie uruchom przeglądarkę ponownie, otwórz w niej nową kartę i kliknij w ikonę ołówka w prawym dolnym rogu okna. W menu dostosowywania wyglądu strony wybierz nowe tło – motyw przeglądarki powinien się do niego dostosować. Powinien, bo póki co funkcja nie zawsze działa.Lepsze ostrzeżenia o malware


Chrome 109 to także odmienione ostrzeżenia związane z pobieranymi plikami. Gdy przeglądarka wykryje złośliwe oprogramowanie, bardziej szczegółowo wyjaśni, w jaki sposób jest ono niebezpieczne. Na przykład, jeśli malware jest zdolne do wykradania Twoich danych, dzięki Chrome się o tym dowiesz.

chrome-malware
Szczegółowe ostrzeżenie o malware w Google Chrome 109. | Źródło: Google

Chrome 109 inne zmianyOczywiście, w Chrome 109 Google wprowadziło również wiele łatek błędów i poprawek związanych z bezpieczeństwem. Poza tym, na urządzeniach mobilnych zadebiutował dotychczas dostępny tylko na desktopach standard SPC (Secure Payment Confirmation) umożliwiający szybkie weryfikowanie płatności. Dzięki niemu, zamiast przedzierać się przez klasyczny proces weryfikacji Twojej tożsamości przed zakupem, wystarczy że zeskanujesz odcisk palca. Mimo jednak trochę czasu, zanim standard ten będzie w powszechnym użyciu, albowiem najpierw muszą zacząć wspierać go banki i sprzedawcy.


Google Chrome – jak zaktualizować?


Aby dokonać aktualizacji Google Chrome, otwórz jej ustawienia, po czym przejdź do zakładki Chrome – informacje. Jeżeli najnowsza aktualizacja jest dostępna, Twoim oczom ukaże się tam baner z napisem Uruchom ponownie. Kliknij w niego, a Twoja przeglądarka się ponownie uruchomi i zaktualizuje.

Możliwe, że przeglądarka Google Chrome wcześniej zaktualizowała się automatycznie. Jeśli tak właśnie się stało, we wspomnianym wcześniej menu zobaczysz napis o treści „Masz aktualną wersję Chrome”. Pod nim będzie widnieć następujący numer wersji: 109.0.5414.75.

Oczywiście Google Chrome 109 możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Google, fot. tyt. Canva