Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowe sterowniki NVIDIA dzięki SI mają poprawić wydajność GPU nawet o 30 procent
Wtorek, 10 Styczeń 2023 12:27, Wpisany przez Maksym Słomski
nvidia sterowniki
To będzie coś.

Coraz ciekawsze wieści docierają do nas w odniesieniu do kart graficznych NVIDIA GeForce. Niedawno dowiedzieliśmy się, że już od lutego bieżącego roku układy tego producenta będą w stanie skalować rozdzielczość filmów odtwarzanych w sieci. Czy będzie się dało w ten sposób omijać ograniczenia serwisów VOD? Nie wiem, ale byłoby to interesujące. Teraz jeden z leaksterów o pseudonimie CapFrameX sugeruje, że już niebawem sterowniki NVIDIA podniosą wydajność kart graficznych nawet o 30 procent. Oto szczegóły tych rewelacji.

Sprawdź koniecznie: Karty graficzne NVIDIA od lutego zwiększą rozdzielczość filmów w Internecie

Nowe sterowniki NVIDIA optymalizowane przez sztuczną inteligencję


W dzisiejszych czasach "sztuczna inteligencja" jest szalenie modnym i nośnym pojęciem. Producenci wprost uwielbiają chwalić się, że wykorzystują SI do przeróżnych swoich projektów. SI ma poprawiać jakość zdjęć w smartfonach, czynić obraz piękniejszym w tabletach i dokonywać masy innych optymalizacji. Czasem jest to tylko pusty frazes marketingowy, a czasami technologia faktycznie ulepsza pewne aspekty działania elektroniki. Tym razem SI ma ulepszyć sterowniki dla kart graficznych.

@CapFrameX na Twitterze sugeruje, że NVIDIA rozwija zoptymalizowane przez sztuczną inteligencję sterowniki graficzne, które mogą poprawić wydajność GPU nawet o 30 procent, oczywiście w wybranych zastosowaniach. Jeśli to prawda, będzie to kolejna po DLSS doskonała innowacja w zakresie poprawy jakości działania gier, a w tym wypadku zapewne również aplikacji dla profesjonalistów. Podobno pierwszy sterownik z SI od NVIDIA zostanie wydany jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku.


Zapytany przez Digital Foundry o to, co dokładnie ma optymalizować SI, CapFrameX odparł, że "bot" SI kodujący optymalizacje ma pełny dostęp do sterownika, w tym dostęp do instrukcji, przepustowości, wykorzystania sprzętu, wątków, ustawień sterownika i innych. To może oznaczać, że sztuczna inteligencja usprawni coś więcej niż tylko wydajność GPU w grach, na przykład stabilność działania softu.


Średni wzrost wydajności na przestrzeni różnych zastosowań ma wynosić około 10 procent. To i tak bardzo dużo i nieco więcej niż zazwyczaj można "wycisnąć" poprzez ręczne podkręcanie zegarów karty graficznej.

Czy to tylko plotka?


NVIDIA od dłuższego czasu rozwija mnóstwo technologii w oparciu o sztuczną inteligencję. Udostępnienie sterowników zoptymalizowanych w ten sposób nie byłoby żadnym zaskoczeniem.

Gdy tylko NVIDIA przekaże nam szczegóły odnośnie swoich ewentualnych planów, dowiecie się o nich jako pierwsi.

Źródło: CapFrameX @Twitter