Białoruś zalegalizowała piractwo cyfrowe w reakcji na zachodnie sankcje

Maksym SłomskiSkomentuj
Białoruś zalegalizowała piractwo cyfrowe w reakcji na zachodnie sankcje
W ubiegłym roku świat obiegły wieści o legalizacji nielegalnego importu elektroniki i innych towarów przez Rosję. Była to odpowiedź na sankcje nałożone na Federację Rosyjską przez świat Zachodu w związku z agresją wojskową tego kraju na Ukrainie. Rosjanie przedstawili przy okazji plan zalegalizowania piractwa komputerowego. W podobnej sytuacji obecnie znajduje się największy sojusznik Rosji, Białoruś. Reżim Aleksandra Łukaszenki zalegalizował właśnie piractwo cyfrowe „wobec nieprzyjaznych krajów”. Co dokładnie to oznacza?

Białoruś zalegalizowała piractwo cyfrowe

Białoruś zalegalizowała piractwo cyfrowe. Poinformował o tym rosyjski odłam serwisu Deutsche Walle, powołując się na ustawę opublikowaną 6 stycznia na Białoruskim Narodowym Prawniczym Portalu Internetowym. Białoruskie władze tłumaczyły podjęcie takiej decyzji „koniecznością rozwoju intelektualnego i duchowego i moralnego potencjału społeczeństwa” oraz… potrzebą „ograniczenia krytycznego niedoboru żywności i innych towarów na rynku krajowym”.

Nowe prawo podpisane przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę 3 stycznia 2023 roku legalizuje tym samym import towarów cyfrowych na Białoruś bez zgody zagranicznych właścicieli praw autorskich – i to z dowolnych, nie tylko z tak zwanych „nieprzyjaznych” krajów, pomimo nazwy aktu prawnego. Zezwala też na swobodne korzystanie z filmów, muzyki i programów komputerowych objętych prawem własności intelektualnej bez zgody ich twórców.

Co ciekawe, Białoruś gwarantuje przy tym, że nie przestanie płacić właścicielom praw autorskich z „nieprzyjaznych krajów” za korzystanie z ich dzieł. Pieniądze trafią na subkonto urzędu patentowego w Białorusi. Jeśli podmioty dysponujące prawami do określonego utworu nie zgłoszą się po ich odbiór przez 3 lata, pieniądze przejmie białoruski Skarb Państwa.

Przy okazji w miniony piątek niższa izba parlamentu Białorusi skierowała do wyższej izby ustawę o konfiskacje mienia cudzoziemców za „nieprzyjazne działania”.

Źródło: PR24, Vot Tak!

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.