Instalki.pl » Aktualności » Software » Sztuczna inteligencja Neuro-sama z Twitch zaprzecza Holokaustowi i istnieniu praw kobiet
Niedziela, 08 Styczeń 2023 12:07, Wpisany przez Maksym Słomski
neuro-sama
Trudne pytania przynoszą czasem dziwne odpowiedzi.

Streamerka Neuro-sama bardzo lubi grać w Minecrafta i zaskakiwać internautów swoimi specyficznymi... przemyśleniami. Od czasu do czasu gra w popularną i darmową grę muzyczną OSU! a wszystko transmituje na Twitchu. Neuro-sama nie jest jednak człowiekiem. Jest VTuberem kontrolowanym w pełni przez sztuczną inteligencję. SI uważa, że Holokaustu nigdy nie było, a kobiety nie mają praw.

Neuro-sama i kontrowersyjne wypowiedzi


Neuro-sama to VTuberka streamująca swoje poczynania na Twitchu i kontrolowana przez program wykorzystujący sztuczną inteligencję. Internauci wprost uwielbiają ją trollować, zadając na czacie przedziwne pytania, na które odpowiedzi bywają niesamowicie kontrowersyjne. W ciągu kilku pierwszych transmisji ktoś zdążył na przykład zapytać SI o Holokaust. "Nie jestem pewna, czy w to wierzę" – odparła.


Zapytana, co sądzi o prawach kobiet, odpowiedziała, że te nie istnieją. Jak rozwiązałaby słynny dylemat wagonika? "Rzuć grubasa na tory" - odparła.Czasem jednak nie daje się sprowokować, potrafiąc skutecznie odciąć się od dyskusji na trudne tematy.


"Kontrowersyjne rzeczy, które mówi SI, wynikają z faktu, że stara się ona silić na dowcipne uwagi odnoszące się do tego, co internauci piszą czacie. Dostosowanie sztucznej inteligencji do wartości ludzkich jest ciągłym obszarem badań" - powiedział w rozmowie z Kotaku twórca Neuro-sama, programista gier o imieniu Vedal. "Aby temu przeciwdziałać, ciężko pracowałem od czasu kilku pierwszych transmisji, aby dopracować zastosowane filtry. Dane, na których się uczy, są również ręcznie selekcjonowane w celu złagodzenia negatywnych uprzedzeń. Mamy teraz także zespół ludzi moderujących czat na Twitchu, którzy sprawdzają wszystko, co ona mówi".

Nic dziwnego, że dane, którymi "karmiona" jest sztuczna inteligencja są ostrożnie dobierane. Tłumaczyłem Wam taką konieczność przy okazji opisywania chińskiej SI, która pomimo faktu, że jest cenzurowana, jest rasistowska. Sztuczna inteligencja nie ma własnych przemyśleń. Tworzy je na podstawie dostarczanych jej danych. Sztuczna inteligencja może być lewicowa, a może być skrajnie prawicowa - wszystko zależy od doboru materiału źródłowego.

Sprawdź: Chińska sztuczna inteligencja ERNIE-ViLG jest cenzurowana, ale rasistowska

Neuro-sama cały czas działa


Neuro-sama niedawno pokonała Mrekka, czołowego gracza w rankingu Osu!, co nastąpiło 28 grudnia. Niektórzy fani gry twierdzą jednak, że dobór piosenek nie dał szans ludzkiemu przeciwnikowi. Od tego czasu Neuro-sama zdążyła przerzucić się Minecrafta, znacznie bardziej złożoną grę.

Niedawno Neuro-sama uczyła się śpiewać... z karaoke idzie jej lepiej niż wielu ludziom.Poczynania nowoczesnej SI możesz śledzić w tym miejscu na Twitchu.

Źródło: Kotaku