Instalki.pl » Aktualności » Software » TikTok zakazany na urządzeniach należących do administracji USA
Piątek, 30 Grudzień 2022 14:00, Wpisany przez Antoni Zaborski
TikTok
To może być początek końca TikToka w Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone prowadzą w tym roku bardzo ostrą grę przeciwko Chinom. W ostatnich miesiącach nałożono cały szereg sankcji na chińskie przedsiębiorstwa z branży technologicznej, a jeszcze w grudniu dodano do czarnej listy 36 kolejnych firm z Państwa Środka. Są wśród nich bardzo duże i ważne podmioty, które zaopatrują rynek w kluczowe podzespoły, w tym na przykład pamięci flash. Oficjalnie, chodzi oczywiście o bezpieczeństwo i aspekt łamania praw człowieka. Nieoficjalnie, to element rywalizacji dwóch największych gospodarek świata.

Jeśli chodzi o TikToka, jego losy ważą się już od ponad trzech lat. Przypomnijmy, że w 2020 roku aplikacja otarła się o całkowity zakaz funkcjonowania w Stanach Zjednoczonych, jednak ostatecznie sąd federalny zdecdywał, że nie ma wystarczających podstaw do podjęcia tak radykalnej decyzji. Temat regularnie jednak wraca, a ostatnie kroki rządu USA mogą zwiastować kolejne podejście do całkowitego wykluczenia młodzieżowego medium.

Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych podjęła właśnie decyzję o zakazie używania TikToka na jakichkolwiek urządzeniach wewnętrznej administracji. Instalacja i przeglądanie platformy mają być sankcjonowane, a osoby, które zdążyły wcześniej zainstalować aplikację, będą proszone o jej usunięcie. Prawo wejdzie w życie po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy budżetowej.

tiktok
Źródło: Unsplash / Mourizal Zativa

Zarzuty się mnożą


Czym zawinił TikTok? Lista oskarżeń jest długa, jednak najlepiej podsumowuje ją stanowisko dyrektora FBI, opublikowane na początku tego miesiąca. Według niego, największym problemem jest fakt, że władze Chin mogą bezpośrednio wpływać na treści, co w szerszym kontekście może oznaczać manipulowanie dostępem do informacji i narracją influencerów. Udowodniono też, że aplikacja zbiera wyjątkowo dużo danych o swoich użytkownikach, które mogą zostać wykorzystane na przykład do prowadzenia operacji szpiegowskich.

W świetle wszystkich powyższych zarzutów, a także dotychczasowych działań administracji USA, całkowite zakazanie TikToka w tym kraju wydaje się być nieuchronne, nawet mimo to, że negocjacje pomiędzy jego właścicielem (ByteDance), a rządem podobno dalej trwają.

Źródło: The Guardian / fot. tyt. Unsplash / Renan Kamikoga