Instalki.pl » Aktualności » Software » Masz stary smartfon? Nie zapłacisz za autostradę w aplikacji e-Toll
Wtorek, 20 Grudzień 2022 18:04, Wpisany przez Maksym Słomski
etoll koniec wsparcia
Przykry przymus czy wykluczanie niektórych Polaków?

Od 1 grudnia 2021 roku na wybranych odcinkach polskich autostrad A2 i A4 obowiązuje system płatności e-TOLL. Wtedy to właśnie zniknęła opcja opłacania przejazdu przy bramkach, a jedyną dostępną formą płatności są bilety autostradowe sprzedawane na stacjach paliw oraz specjalne aplikacje. Jak się okazuje ta rozwijana przez rząd wykluczy osoby ze starszymi modelami telefonów.

Aplikacje e-TOLL PL i e-TOLL PL BILET nie dla posiadaczy starych smartfonów


Strona rządowa poinformowała, że z dniem 31 stycznia 2023 roku zakończone zostanie wsparcie techniczne dla aplikacji e-TOLL PL i e-TOLL PL BILET zainstalowanych na smartfonach i tabletach z systemami poniżej wersji Android 8.0 i iOS 14. Apka na tym sprzęcie po prostu przestanie działać.

"Regularne aktualizacje minimalnej wersji systemu operacyjnego, dla których są dostępne aplikacje, stanowią na rynku normę ze względów bezpieczeństwa i wydajności działania. Systemy Android w wersji niższej niż 8.0 oraz iOS poniżej wersji 14 uniemożliwiają wprowadzanie usprawnień, które są kluczowe dla komfortu użytkowników, płynności działania aplikacji oraz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa danych" - czytamy w komunikacie.

aplikacje

Zmiany podyktowane względami bezpieczeństwa uderzają w osoby najbiedniejsze i starsze, których często nie stać na zakup nowoczesnych smartfonów. Internauci są podzieleni w ocenie tej sytuacji, twierdząc, że smartfony z Androidem 11 lub 12 można nabyć już za kilkaset złotych.

Podobną radę ma z resztą rząd: osoby pragnące kupić bilet w aplikacji eTOLL na przestarzałym smartfonie muszą po prostu kupić sobie coś nowszego.

Należy pamiętać jednocześnie o tym, że istnieje garść aplikacji stanowiących alternatywę dla rządowego eTOLL. O wybranych pisaliśmy w poniższym wpisie.

Nie przegap: Jedziesz autostradą? Te aplikacje pomogą Ci uniknąć kary

Na których smartfonach aplikacja nie zadziała?


Pośród smartfonów z Androidem 7.0 lub starszą jego wersją znajduje się całkiem pokaźna liczba popularnych niegdyś urządzeń, m.in.:

  • Huawei P10 Lite
  • Huawei Honor 7X
  • LG V30
  • Xiaomi Redmi 5

iOS 13 było z kolei ostatnią aktualizacją dla smartfona Apple iPhone 6.

Źródło: eToll.gov.pl