Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 95 mógł być pierwszym systemem z kartami w eksploratorze plików
Wtorek, 06 Grudzień 2022 12:21, Wpisany przez Anna Borzęcka
win95-karty
Aż trudno uwierzyć, że ta funkcja trafiła dopiero do Windows 11.

Niedawno eksplorator plików w Windows 11 w wersji 22H2 otrzymał wyczekiwane przez wiele osób karty. Dzięki nim, aby przeglądać jednocześnie zawartość dwóch, trzech lub trzech folderów w pamięci naszego komputera, nie musimy już otwierać kilku okien eksploratora. Wystarczy kliknąć w ikonę plusa, by dodać do eksploratora nową kartę.

Teraz okazuje się, że karty mogły pojawić się w eksploratorze plików jednego z dużo, dużo starszych systemów Windows. Microsoft planował tę funkcję już… trzy dekady temu, pracując nad systemem Windows 95.

Zaskakująco stara koncepcja


Tak, Windows 95 miał mieć eksplorator plików z kartami. Nie był to pomysł, który nie opuścił głów projektantów systemu. Funkcja trafiła bowiem nawet do wydania beta Windows 95, co pokazują zrzuty ekranu opublikowane na Twitterze przez konto o nazwie Windows on Windows (@wowstartsmpw).


Dlaczego w ostatecznej wersji Windows 95 eksplorator plików nie posiadał kart? Kto wie. Microsoft nigdy się na ten temat nie wypowiadał. Być może funkcja wiązała się z obecnością jakiegoś błędu, którego nie dało się szybko naprawić, a być może powód był zupełnie inny.Coś, czego w końcu się doczekaliśmy


Co ciekawe, wdrożenie kart do eksploratora plików rozważano również w przypadku Windows 10. Pojawiły się one przejściowo w testowych kompilacjach April 2018 Update, pod postacią funkcji Windows Sets, ale bardzo szybko zniknęły. Podobno to dlatego, że sprawiały wiele problemów.

Na szczęście, w przypadku Windows 11 karty trafiły eksploratora plików nie tylko w testowych kompilacjach Windows 11 w kanale Dev i Beta, ale również w stabilnej wersji Windows 11 22H2. To dobrze, albowiem są bardzo użyteczne.

win11-karty
Karty w eksploratorze plików w Windows 11. | Źródło: mat. własne

Oczywiście, Windows 11 22H2 wciąż pozwala na posiadanie wielu otwartych okien eksploratora plików jednocześnie. Z drugiej strony, z obecności kart w eksploratorze plików nie można zrezygnować, ale trudno zrozumieć, dlaczego ktokolwiek miałby chcieć z nich zrezygnować, skoro nawet nie rzucają się przesadnie w oczy.

Jasne, eksplorator plików w Windows 11 nadal nie jest idealny. Niejeden użytkownik chciałby na przykład, aby jego okno można było dzielić na dwie sekcje, tak aby po jednej stronie byłaby widoczna zawartość jednego folderu, a po drugiej drugiego, niczym w programie Total Commander. To ułatwiłoby wizualne porównywanie zawartości katalogów i przenoszenie plików między nimi. Kto wie, być może kiedyś Microsoft rozważy wprowadzenie tej funkcjonalności. Oby nie dopiero za 30 lat.

Źródło: Neowin, fot. tyt. Canva