Instalki.pl » Aktualności » Software » Przyjęto ustawę o aplikacji mObywatel. Apka wkrótce zamiast dowodu osobistego
Sobota, 03 Grudzień 2022 11:56, Wpisany przez Maksym Słomski
mobywatel zamiast dowodu
Istotne zmiany.

Aplikacja mObywatel to jedna z tych rzeczy, które w naszym kraju działają doskonale, a gdy tylko istnieje jakieś pole do poprawy, podejmowane są prace mające na celu niezbędne usprawnienia. Ten cyfrowy portfel na dokumenty pozwala uzyskać wygodny i szybki dostęp do legitymacji szkolnej, eRecept, prawa jazdy, ubezpieczenia pojazdów, salda punktów karnych, czy nawet dowodu osobistego. Niestety, aplikacja mObywatel nie zawsze zastąpi dowód osobisty - a przykładów takich sytuacji jest kilka. Na szczęście wkrótce ten stan rzeczy ulegnie zmianie.

Ustawa o aplikacji mObywatel przyjęta


Dokonano milowego kroku w zakresie zrównania statusu prawnego dowodu osobistego w apce mObywatel z fizycznym dokumentem. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji poinformował w piątek o przyjęciu z dniem 2 grudnia 2022 roku ustawy o aplikacji mObywatel, która do porządku prawnego wprowadza możliwość potwierdzania tożsamości aplikacją we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie wymagane jest użycie fizycznego dowodu osobistego.

"Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym" – powiedział Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

Nie przegap: Aplikacja mObywatel z nową funkcją donosów. Powinien chcieć je składać każdy

mobywatel

Dzięki nowym przepisom obywatele będą mogli w końcu potwierdzać swoją tożsamość z wykorzystaniem mObywatela we wszystkich sytuacjach. Polski rząd wskazuje, że dzięki proponowanym zmianom mObywatel pozwoli także na:

  • wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy Karta Dużej Rodziny),
  • dokonywanie opłat administracyjnych online,
  • otrzymywanie powiadomień push.

Projektowana ustawa ma też umożliwić wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako uwierzytelnienia profilu zaufanego.

Gdy tylko zmiany wejdą w życie, dowiecie się o tym jako pierwsi, obiecujemy.

Kiedy mObywatel nie zastąpi dowodu osobistego?


Na tę chwilę mObywatel wciąż nie może zastąpić fizycznego dowodu osobistego w kilku sytuacjach:

  • w banku
  • na lotnisku
  • u notariusza
  • podczas rejestracji karty SIM

Już teraz z mTożsamości można korzystać w pociągach, podczas kontroli, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając "polecony" na poczcie, na siłowni, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, przy korzystaniu z innych usług. Jednym słowem: wszędzie tam, gdzie ustawowo nie jest wymagany namacalny dokument.

Źródło: Gov.pl