Instalki.pl » Aktualności » Software » Pasek zadań Windows 11 otrzymał funkcję, na którą długo czekałem
Poniedziałek, 28 Listopad 2022 17:32, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 pasek zadan
I zapewne nie tylko ja.

Nawet z pozoru niewielka zmiana w oprogramowaniu, dokonana od strony technicznej, może okazać się gigantyczną zmianą na lepsze w jego użytkowaniu. Przykładem takiej modyfikacji jest coś, co już wkrótce pojawi się w stabilnej wersji systemu Windows 11. Mowa o nowym znaczniku na Pasku Zadań, który zagościł w Windows 11 Build 25247 w kanale wersji poglądowej programu Windows Insider. Informuje on o stanie połączenia VPN.

Nie przegap: Pasek zadań w Windows 11 ma wyświetlać więcej dynamicznych treści

Status VPN na Pasku Zadań w Windows 11


Pierwsza wielka aktualizacja paska zadań w Windows 11 miała już miejsce w tym roku i dobrze się stało. Zmiana rozmiaru paska zadań w Windows 11 oraz przypinanie elementów do paska zadań poprzez przeciąganie to coś, bez czego wielu użytkownikom trudno się obejść. Microsoft eksperymentował z innymi ciekawymi funkcjami, ale wydaje się, że najbliższa wprowadzenia jest ta, którą testują obecnie członkowie programu Windows Insider. Mowa o ikonie VPN symbolizującej stan gotowości połączenia VPN.

Windows 11 ma już wbudowane menu ustawień prywatności (Ustawienia -> Prywatność i zabezpieczenia), które pozwala podejrzeć, kiedy i przez jakie aplikacje wykorzystywane są komponenty komputera takie jak kamera i mikrofon lub funkcje jak choćby lokalizacja. Jednocześnie pasek zadań systemu Windows 11 może pokazywać, które programy w danym momencie uzyskują dostęp do poszczególnych funkcji sprzętowych. Teraz pośród nich nareszcie zagości ikona VPN.


Ikona tarczy wskazuje na aktywne połączenie z siecią VPN. Dzięki niej użytkownik wie, czy w danym momencie ruch sieciowy jest anonimizowany. Gdy tylko VPN z jakiegoś powodu rozłączy się, użytkownik systemu otrzyma czytelny monit. Oczywiście niektóre VPN-y mają opcję Kill-Switcha, pozwalającego automatycznie zerwać połączenie sieciowe w momencie utraty połączenia z VPN, ale nie jest to reguła.

vpn ikona windows 11

Ikona zachowuje kolor akcentu i dobrze komponuje się z odświeżonym projektem systemu Windows 11. Niestety, na razie ikona działa tylko wtedy, gdy użytkownik łączy się z VPN poprzez zakładkę systemową VPN lub nawiąże połączenie z siecią prywatną za pomocą szybkich ustawień.

W tej chwili novum nie działa z Wi-Fi, ale z pewnością Microsoft ulepszy z czasem tę funkcję. Kiedy ją wprowadzi? Nie wiadomo.

Źródło: Twitter