Instalki.pl » Aktualności » Software » US Navy to piraci. Zapłacą odszkodowanie Niemcom
Piątek, 25 Listopad 2022 21:55, Wpisany przez Maksym Słomski
us navy piractwo
Amerykańska armia i takie coś...

US Navy, czyli Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych to piraci, a przynajmniej według Federalnego Sądu ds. Roszczeń. Nie chodzi tu o jednak o korsarstwo, a piractwo komputerowe. Wojskowi przegrali właśnie sprawę sądową o naruszenie praw autorskich do oprogramowania. US Navy w konsekwencji musi zapłacić pewnemu deweloperowi 154 400 dolarów, co stanowi równowartość ok. 696 000 złotych. Firma składająca pozew domagała się początkowo... 600 milionów dolarów.

US Navy - piraci, nie korsarze


Niemiecka firma Bitmanagement Software wniosła federalny pozew przeciwko US Navy jeszcze w 2016 roku. Twierdzono w nim, że Marynarka Wojenna USA zgodziła się na ograniczoną i eksperymentalną licencję na oprogramowanie rzeczywistości wirtualnej 3D BS Contact Geo w 2011 i 2012 roku. Obejmowała ona instalację programu na 38 komputerach do testowania i próby zintegrowania go z systemami Marynarki Wojennej.

Wojskowi byli podobno pod takim wrażeniem oprogramowania, że rzekomo skłonili dewelopera do działania w przekonaniu, że US Navy zakupi dodatkowe licencji i wdroży je na szeroką skalę w 2013 roku. Negocjacje trwały pomiędzy 2013 i 2015 rokiem. W ich toku Bitmanagement wyłączył oprogramowanie chroniące przed kopiowaniem w BS Contact Geo na prośbę Marynarki Wojennej. US Navy zainstalowało je na co najmniej 558 466 komputerach...

Instalacja wbrew woli dewelopera


Licencja za program za pojedyncze stanowisko kosztowała wtedy 1067 dolarów, więc firma Bitmanagement uznała, że wojsko amerykańskie jest jej winne 596 milionów dolarów za korzystanie z oprogramowania. Właśnie to doprowadziło do pozwu przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych. US Navy odpowiedziało... kontrpozwem.

sad
Źródło: Canva Pro

Amerykańskie wojsko twierdziło, że zakupione licencje pozwalają na wykonanie dodatkowych kopii bez ponoszenia dodatkowych opłat. Zgodnie z pozwem marynarka wojenna odinstalowała oprogramowanie BS Contact Geo ze wszystkich swoich komputerów i "następnie ponownie zainstalowała oprogramowanie na 34 stanowiskach w celu inwentaryzacji" po złożeniu pozwu.

Sąd nie chciał długo przyznać racji Niemcom


Pierwotny pozew firmy Bitmanagement został oddalony we wrześniu 2019 roku, ale został wznowiony przez w lutym 2021 roku. Marynarka Wojenna została uznana za odpowiedzialną naruszenia praw autorskich, ponieważ nigdy nie korzystała z aplikacji do zarządzania licencjami Flexera do monitorowania jednoczesnych użytkowników i decydowania, ile dodatkowych licencji będzie potrzebne, zgodnie z warunkami licencji.

Co ważne, David Kennedy, certyfikowany księgowy w Pricewaterhouse Coopers ustalił, że cena za licencję wynosi 200 dolarów, a nie 1067 dolarów. W związku z tym sędzia przyznał firmie Bitmanagement mocno zaniżoną kwotę 154 400 dolarów. US Navy będzie również musiało wypłacić odszkodowanie w nieokreślonym późniejszym terminie. Jak wysokie? Nie wiadomo.

Źródło: Techspot