Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 ostrzeże Cię o kończącym się miejscu w chmurze
Poniedziałek, 21 Listopad 2022 12:37, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-onedrive
Nowość w kanale Dev.

Najnowsza kompilacja systemu Windows 11 udostępniona testerom w kanale Dev programu Windows Insider – kompilacja 25247 – zawiera świeżą funkcję, która przyda się osobom korzystającym z usługi OneDrive Microsoftu. W aplikacji Ustawienia pojawiła się bowiem sekcja informująca użytkownika o tym, ile dostępnego miejsca w chmurze dotychczas wyczerpał.

Użyteczna nowość


Nową sekcję będzie można znaleźć w aplikacji Ustawienia w zakładce Konta. Istotny jest fakt, że po wykorzystaniu całej przestrzeni w chmurze nad tą sekcją pojawi się specjalne ostrzeżenie, które będzie o tym informować. Ostrzeżenie to będzie zawierało przycisk przenoszący do strony pozwalającej na porównanie planów magazynu w chmurze usługi OneDrive i zakup wybranej subskrypcji.

„Dzięki dzisiejszej kompilacji aplikacja Ustawienia obsługuje nowe elementy wizualne na stronie Konta, aby zapewniać wizualny wgląd w wykorzystaną przestrzeń dyskową w chmurze produktów firmy Microsoft. Nowa elementy wizualne obejmują skonsolidowany pasek przestrzeni dyskowej w chmurze, który pokazuje wykorzystanie przestrzeni dyskowej dla każdego produktu i powiadamia Cię, jeśli przestrzeni dyskowej zaczyna brakować. Usunęliśmy pasek wykorzystania danych z zakładki poświęconej subskrypcjom, aby uniknąć powielenia tych elementów wizualnych.”, informuje Microsoft.

win11-chmura
Nowe ostrzeżenie o wyczerpaniu miejsca w chmurze – kompilacja 25247 Windows 11 w kanale Dev programu Windows Insider. | Źródło: Microsoft

Tak, w tej chwili Windows 11 także pozwala sprawdzić ilość wykorzystanej przestrzeni w chmurze, jednakże opcja ta jest zakopana nieco głębiej w ustawieniach systemu. Poza tym, system póki co nie ostrzega o wyczerpaniu miejsca w chmurze. To ma się jednak zmienić, gdy tylko nowości z opisywanej kompilacji trafią do stabilnego wydania sytemu Windows 11.

Ale kiedy te nowości trafią do stabilnego wydania Windows 11? Tego na razie nie wiadomo. Możemy jedynie liczyć na to, prędzej niż później.

Build 25247 – inne zmiany


Oczywiście kompilacja 25247 w kanale Dev to nie tylko zmiany związane z przestrzenią w chmurze. Wprowadzono w niej również energetyczne rekomendacje w aplikacji Ustawienia, wyszukiwarkę w menedżerze zadań i nie tylko. Pełną listę nowości poznasz, przechodząc pod ten adres.

Jeżeli chcesz wypróbować powyższe funkcje już teraz, musisz zapisać się do programu Windows Insider. Zrobisz to tutaj. Po zarejestrowaniu się, na swoim komputerze zaloguj się na to samo konto, jakiego użyłeś przy rejestracji. Potem otwórz Ustawienia systemowe, przejdź do zakładki Windows Update i kliknij w baner z napisem Niejawny program testów systemu Windows. Tam kliknij w przycisk Rozpocznij i wybierz swój kanał niejawnego testera. Po wykonaniu wszystkich kroków zostaniesz poproszony o zrestartowanie komputera.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. mat. własne