Instalki.pl » Aktualności » Software » Fedora 37 już jest. Ten Linux może się podobać
Czwartek, 17 Listopad 2022 10:55, Wpisany przez Maksym Słomski
fedora 37 pobierz
Linux warty grzechu.

Najlepszy Linux dla początkujących? Wielu miłośników otwartoźródłowego oprogramowania sugeruje, że doskonałym wyborem jest Fedora Linux. Dystrybucja ta doczekała się właśnie swojego najnowszego wydania i trudno nie odnieść wrażenia, że to po prostu fajny Linux dla osób pragnących skorzystać z darmowego i nieskomplikowanego systemu operacyjnego. Fedora Linux 37 trafił już do naszej bazy z oprogramowaniem.

Fedora Linux 37 - nowości


Fedora Linux 37 to jedna z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych dystrybucji Linuksa i wydaje mi się, że nikogo specjalnie nie rozczaruje. Na pokładzie ma całą masę nowinek - jest najnowsze jądro Linux 6.0, jest też nowiutkie domyślne środowisko GNOME 43 w wersji Fedora Workstation. Co ważne, ISO zawiera Linux kernel 6.0.7, a aktualizacja do Linux 6.0.8 musi zostać przeprowadzona ręcznie.Nie przepadasz za GNOME? Bez obaw. Fedora Linux Spins to także KDE Plasma 5.26, Xfce 4.16, LXQt 1.10, MATE 1.26 i Cinnamon 5.4.

Fedora 37 oficjalnie wspiera Raspberry Pi 4, także w wariantach 4B, 400 i CM4 dzięki implementacji akceleracji graficznej poprzez V3D. Niestety, brak tu sprzętowego wsparcia H264/HVEC. Szkoda. Skończyło się też wsparcie dla architektury ARMv7 (arm32/armhfp). Novum są biblioteki Python 3.11, Golang 1.19, glibc 2.36 i LLVM 15.

W bieżącej wersji wprowadzono politykę TEST-FEDORA39, która zawiera podgląd zmian planowanych w przyszłych wydaniach. Nowa polityka dotycząca kryptografii zakłada odejście od podpisów SHA-1. Eksperci ds. bezpieczeństwa od dawna wiedzą, że ten skrót (podobnie jak wcześniej MD5) nie jest bezpieczny w użyciu do wielu celów związanych z bezpieczeństwem. W przyszłości prawdopodobnie SHA-1 zostanie usunięty z listy akceptowanych algorytmów bezpieczeństwa w Fedorze Linux.

Fedora 37 - różnice pomiędzy wersjami


  • Fedora Workstation - dystrybucja skupiająca się na desktopach i stworzona dla deweloperów. Domyślnym systemem plików jest tu BTRFS, a środowiskiem graficznym GNOME.
  • Fedora IoT - rozwijaną z myślą o dostarczeniu uniwersalnego API do zabezpieczeń sprzętu i usług kryptograficznych w sposób niezależny od platformy.
  • Fedora Server - OS o wielu możliwościach, zawierający ciekawe i nowoczesne technologie dla centrów danych.
  • Fedora CoreOS - najnowszy, automatycznie aktualizowany, minimalistyczny systemem przeznaczonym do sprawnego i bezpiecznego uruchamiania rozwiązań kontenerowych na dużą skalę.
  • Fedora SilverBlue - system mający na celu dobrą obsługę rozwiązań opartych o kontenery.

Fedora 37 - pobierz za darmo


Wszystkie wyżej opisane warianty najnowszego Linuksa Fedora 37 znajdziesz w bazie z aplikacjami serwisu Instalki.pl. Wystarczy kliknąć w poniższy odnośnik, a następnie wybrać zgodną ze swoimi preferencjami wersję z listy.


Źródło: fedoramagazine