Paszport w aplikacji mObywatel. Nowe zasady wyrabiania i ważności

Maksym SłomskiSkomentuj
Paszport w aplikacji mObywatel. Nowe zasady wyrabiania i ważności
Zakończyła się przerwa w wydawaniu paszportów w Polsce. Ta obowiązywała od godziny 14:00 we wtorek 8 listopada aż do poniedziałku 14 listopada. Polska administracja uruchomiła nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych, czemu towarzyszą znaczące usprawnienia we wnioskowaniu o paszporty oraz ich wydawanie. Co ciekawe, Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, zdradził, że paszport pojawi się za jakiś czas w lubianej aplikacji mObywatel.

O możliwości odbioru gotowych dokumentów urząd poinformuje smsem lub mailowo, jeśli podamy swoje dane kontaktowe. Dzięki nowej e-usłudze będzie też można zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu – podaje pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Nie przegap: Aplikacja mObywatel z nową funkcją donosów. Powinien chcieć je składać każdy

Paszport wkrótce w aplikacji mObywatel

Przy okazji omawiania zmian związanych z wdrożeniem nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, wchodzącego w miejsce działającej do tej pory Centralnej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych, Janusz Cieszyński wypowiedział się w kwestiach planowanych nowości w aplikacji mObywatel.

Otóż okazuje się, że docelowo paszport, podobnie jak obecnie dowód osobisty, będzie dostępny w postaci elektronicznej w obrębie aplikacji mObywatel.

„Już dzisiaj funkcjonuje rejestr dowodów osobistych i w analogiczny sposób będzie funkcjonował Rejestr Dokumentów Paszportowych. Każdy, kto ma dowód osobisty może zobaczyć, jak wyglądały jego plastikowe dowody kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz. Taka sama możliwość będzie przy dokumentach paszportowych. Będziemy mieli też pełną informację, jaki jest status wydania dokumentu. No i chcemy usługi z tym związane dodać do aplikacji mObywatel. Ta aplikacja mObywatel ma być takim pierwszym punktem kontaktu państwa z obywatelem” – mówił Janusz Cieszyński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

polski paszport

Polska rząd chce, aby wersja elektroniczna paszportu była uznawana na równi z papierową. Przypominam, że mObywatel ma zastąpić także inne klasyczne dokumenty, w tym dowód osobisty. Zapowiedział to w czerwcu tego roku Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera. Na ten moment dowód osobisty w mObywatel nie zawsze zastępuje fizyczny dokument.

Zmiany w wydawaniu paszportów – jest nowocześniej

Od teraz wniosek paszportowy jest wypełniany elektronicznie przez urzędnika, a nie na papierowym formularzu przez wnioskującego.

„Pierwsze paszporty w nowym systemie został skutecznie wydane, wydrukowane i spersonalizowane. Ten system już funkcjonuje. Dzisiaj będzie pierwsze „przetarcie” w nowej wersji już w urzędach z obywatelami, z klientami, którzy będą mogli z tego systemu skorzystać” – mówił Cieszyński 14 listopada.

Na ten moment jedynym krajem z w pełni elektronicznym paszportem jest Ukraina.

„Ukraińskie prawo jazdy i dokumenty pojazdu będą mogły być uznawane w Polsce w postaci elektronicznej, a także w drugą stronę – analogiczne polskie na terytorium Ukrainy” – dodał Janusz Cieszyński.

„Polska razem z grupą innych krajów, które są zainteresowane cyfryzacją i upraszczaniem usług publicznych, forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej Unii Europejskiej. Natomiast to jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty” – zapewnił.

Źródło: PR

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.