Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Edge od teraz z trybem dotykowym na Windows 10 i 11
Niedziela, 13 Listopad 2022 11:45, Wpisany przez Maksym Słomski
microsoft edge tryb tabletu
Fajna zmiana.

Jeśli korzystasz na co dzień z laptopa z dotykowym ekranem lub któregoś z urządzeń konwertowalnych z systemem Windows 10 lub Windows 11, być może lubisz obsługiwać sprzęt wyłącznie za pomocą dotyku. W wielu przypadkach jest to szalenie wygodne - sterowanie notebookiem w ten sposób jest po prostu szybsze. Niestety, Microsoft usunął dedykowany tryb tabletu w przeglądarce Microsoft Edge wraz z przejściem na silnik Chromium, co zepsuło humor niektórym użytkownikom. Miło mi poinformować, że tryb dotykowy zalicza właśnie swój wielki powrót.

Tryb dotykowy w Microsoft Edge


Microsoft pracuje nad dedykowanym trybem dotykowym dla przeglądarki internetowej Edge w systemach Windows 11 i Windows 10. Nowy tryb dotykowy w Edge Chromium jest w tym momencie dostępny w kanale deweloperskim (Canary) i znacząco poprawia komfort przeglądania stron internetowych na tablecie lub komputerach z ekranami dotykowymi.

edge touch mode
Źródło: Windows Latest

Użytkownik może samodzielnie decydować o tym, kiedy włącza się tryb dotykowy. Domyślnie przeglądarka startuje w trybie automatycznym. Rozpoznaje on to, czy w danym momencie internauta korzysta ze swojego urządzenia za pomocą dotyku. Nazwy trybów "włączony" i "wyłączony" mówią chyba same za siebie i nie trzeba tłumaczyć ich działania.

edge touch mode 2
Źródło: Windows Latest

Na ten moment aktywacja trybu tabletu w Edge zmienia jedynie rozmiar paska kart, dzięki czemu da się łatwo przeciągać i upuszczać karty lub zamykać je bez ryzyka przypadkowego otwarcia kolejnej karty. Być może w przyszłości Microsoft powiększy niektóre elementy interfejsu, na przykład te najczęściej używane, w taki sposób, aby ich "tapanie" było łatwiejsze.

Nowość nie działa idealnie


Widać, że funkcja wciąż jest w powijakach i trapią ją liczne problemy wieku dziecięcego. Przykładowo, użytkownik nie może przeciągać kart pomiędzy różnymi oknami przeglądarki internetowej. Testerzy skarżą się również na fakt, iż zaznaczanie tekstu za pomocą dotyku jest utrudnione.

Przeglądarka Microsoft Edge Canary jest aktualizowana bardzo często, więc producent powinien niebawem zaadresować wszystkie bieżące niedociągnięcia.

Źródło: Microsoft, Windows Latest