Windows 11 22H2 – Microsoft potwierdza problemy z wydajnością w grach

Anna BorzęckaSkomentuj
Windows 11 22H2 – Microsoft potwierdza problemy z wydajnością w grach
Microsoft pracuje nad rozwiązaniem nowo poznanego problemu związanego z niższą niż oczekiwano wydajnością w grach a komputerach z systemem Windows 11 22H2. Za sprawą problemu niektóre produkcje się nawet zacinają.

Jak informuje gigant z Redmond, za spadek wydajności może odpowiadać to, że niektóre aplikacje i gry nieumyślnie włączają funkcje debugowania wydajności karty graficznej.

Niespodziewany błąd

Funkcje debugowania wydajności karty graficznej zostały opracowane z myślą o deweloperach, do użytku w ramach procesu optymalizacji gier. Niemniej jednak, z jakiegoś powodu gry przełączają się w tryb debugowania samoistnie.

Omawiany błąd pojawia się na komputerach z systemem Windows 11 zaktualizowanym do wersji 22H2. Niemniej, o ile nie doświadczasz w grach żadnych problemów, nie powinieneś zamartwiać się powrotem do poprzedniego wydania Windows 11.

„W niektórych grach i aplikacjach użytkownicy Windows 11 w wersji 22H2 mogą mieć do czynienia z niższą niż oczekiwano wydajnością lub zjawiskiem stutteringu.”, czytamy w dokumentacji Microsoftu. „Gry i aplikacje, których dotyczy problem, nieumyślnie włączają funkcje debugowania wydajności GPU, które nie są przeznaczone do użytku przez konsumentów.”

win11-problemy

Kłopoty z wydajnością wśród znanych problemów z Windows 11 22H2. | Źródło: Microsoft

Rozwiązanie w drodze

Microsoft informuje, że już pracuje nad rozwiązaniem omawianego błędu. Nie jest jednak jasne, kiedy to rozwiązanie trafi do użytkowników – czy w najbliższej aktualizacji, czy też później.

Gigant z Redmond radzi, aby na ten moment zaktualizować wszystkie gry i aplikacje zainstalowane na komputerze. Jeżeli występują w nich problemy z wydajnością, aktualizacja może je bowiem wyeliminować.

Cóż, Windows 11 nie po raz pierwszy daje się we znaki graczom. System ten sprawiał problemy z wydajnością w grach już na premierę, choć wtedy z innego powodu. Ba, obniżał nawet wydajność procesorów AMD Ryzen.

Warto przypomnieć, że system Windows 11 zadebiutował na rynku 5 października. Jego pierwsza duża aktualizacja funkcji, czyli aktualizacja do wersji 22H2, pojawiła się natomiast we wrześniu bieżącego roku. Wprowadziła ona wiele ulepszeń, na przykład w zakresie menu Start. Szkoda, że nie obyło się w niej bez błędów, ale nie zmienia to faktu, że dzięki niej Windows 11 jest znacznie przyjemniejszy w użytkowaniu.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.