Instalki.pl » Aktualności » Software » Telegram z licznymi nowościami. Nadeszła ewolucja czatów grupowych
Poniedziałek, 07 Listopad 2022 13:41, Wpisany przez Piotr Malinowski
telegram listopad 2022 1Listopadowa aktualizacja komunikatora zawitała na serwery.

Telegram wzbogacił się właśnie o kolejny sporych rozmiarów update. Użytkownicy otrzymali chociażby możliwość lepszego organizowania dyskusji w dużych grupach przy pomocy „tematów”. Poza tym wprowadzono kolekcjonerskie nazwy użytkowników oraz konwersję wiadomości wideo na tekst. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis nowości – czego dokładnie należy się spodziewać?

Listopadowa aktualizacja Telegramu już jest


Telegram regularnie zyskuje ciekawe usprawnienia, choć nie dzieje się to zbyt często – zazwyczaj raz na dwa miesiące. Najczęściej możemy jednak mówić wtedy o implementacji naprawdę istotnych narzędzi ułatwiających i uprzyjemniających wysyłanie wiadomości za pomocą popularnego komunikatora. Nie inaczej jest w przypadku listopadowej aktualizacji.

Zdaje się, że główną nowością są „tematy” skierowane do grup liczących więcej niż 200 członków. Mowa tu tak naprawdę o osobnych czatach wewnątrz pojedynczej grupy, które charakteryzują się nie tylko określonym tematem dyskusji, ale również oddzielnymi udostępnionymi multimediami i ustawieniami powiadomień. Jeśli więc jesteś członkiem społeczności poświęconej grom wideo, to jednym z „tematów” może być chociażby granie na określonej konsoli.

telegram listopad 2022 2Źródło: Telegram

Celem wprowadzenia funkcji jest „dodanie nowych sposobów dostosowywania swoich czatów i promowania dyskusji”. Co ciekawe, jeszcze w tym roku internauci mają doczekać się podobnego zestawu narzędzi, ale dostosowanego do małych grup. Jeśli zaś chodzi o opisaną nowość, to jej aktywacji dokonać muszą administratorzy grup w sekcji Uprawnienia. Trzeba przyznać, że ostatnio coś jest na rzeczy z tego typu rozwiązaniami – dopiero co WhatsApp zdecydował się na dodanie niemalże identycznej opcji pod nazwą Społeczności.

Nieco kontrowersji wzbudzą bez wątpienia „kolekcjonerskie nazwy użytkownika” oparte o technologię blockchain. Osoby korzystające z komunikatora mogą teraz przypisać wiele takich pseudonimów do każdego ze swoich kont i czatów publicznych. Ich posiadacz oraz wartość określany jest przez sieć TON – a ich zakup możliwy jest z poziomu nowej platformy Fragment.

telegram listopad 2022 3Źródło: Telegram

Czym takie kolekcjonerskie nazwy różnią się od podstawowych? Cóż – przede wszystkim mogą być ona krótsze niż 5 znaków, co pozwala na pozyskanie unikalnych nicków. Użytkownik ma nad nimi pełną kontrolę, może je bez problemu wymienić lub zachować. Istnieje także możliwość dezaktywacji nazwy użytkownika.

Jeśli natomiast jesteście subskrybentami abonamentu Premium, to warto zwrócić uwagę na wprowadzenie opcji natychmiastowej konwersji głosu na tekst w wiadomościach wideo. Do tej pory funkcja transkrypcji była dostępna wyłącznie w przypadku tzw. głosówek.

telegram listopad 2022 4Źródło: Telegram

Nie można rzecz jasna zapomnieć o implementacji dwunastu nowych pakietów emoji – te dotyczą głównie Halloween, więc nie da się ukryć, że artyści nieco się spóźnili z ich opracowaniem (choć Telegram winę zrzuca na Apple, które potrzebowało dwóch tygodni na przejrzenie aktualizacji). Jeśli już przy tego typu nowościach jesteśmy, to warto wspomnieć o nowych interaktywnych emoji (odtwarzają one efekty pełnoekranowe w rozmowach 1 na 1) i reakcji.

telegram listopad 2022 5Źródło: Telegram

Użytkownicy korzystający z Telegramu na iOS zapewne ucieszą się na wieść o przeprojektowanym trybie nocnym. Kolory mają być teraz bardziej zrównoważone i „zapewniać lepsze efekty rozmycia podczas przewijania czatów i listy czatów”. Brzmi nieźle!

telegram listopad 2022 6Źródło: Telegram

Teraz coś dla osób z urządzeniami opartymi o Androida. Mowa o bardzo przydatnym usprawnieniu w postaci możliwości zmiany rozmiaru całego tekstu czatu – w tym podglądów linków. Zapewne sporo internautów kojarzy to z aplikacji Wiadomości.

telegram listopad 2022 7Źródło: Telegram

Poza tym zdecydowano się na implementację drobnych poprawek wyglądu aplikacji. Czujne oko dostrzeże nową animację w momencie przesuwania palcem w lewo podczas próby odpowiedzenia na wiadomość. Kliknięcie numeru telefonu użytkownika otworzy natomiast specjalne menu zawierające kilka opcji połączeń. Ładowanie wiadomości w grupie lub kanale okraszone zostanie natomiast pulsującymi symbolami zastępczymi.

telegram listopad 2022 8Źródło: Telegram

To wszystkie najważniejsze nowości wprowadzone w listopadowej aktualizacji Telegramu – wszystkie powinny być już dostępne. Teraz natomiast pozostaje czekać na kolejny update, ten ma się pojawić jeszcze w tym roku.

Źródło: Telegram