Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 uruchomiony na smartfonie z Androidem. Działa, ale...
Niedziela, 06 Listopad 2022 12:00, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 na smartfonie surface duo 2
Windows na smartfonie.

Marzenia o systemie Windows na smartfonach umarły wraz ze śmiercią systemu Windows 10 Mobile, dla którego wsparcie techniczne zakończyło się 14 stycznia 2020 roku. Co jakiś czas utalentowani programiści starają się przenieść oprogramowanie Microsoftu na telefony z systemem Android, a próby te czasem zasługują na wzmiankę na łamach naszego serwisu. W styczniu tego roku opisywaliśmy wyczyn youtubera o pseudonimie Geekerwan, który nie tylko uruchomił Windows 11 na smartfonie OnePlus 6T, ale nawet włączył na nim grę Crysis 3. Tym razem głośno zrobiło się o projekcie użytkownika Twittera @gus33000.

Zobacz też: 12 lat temu udostępniono Windows Phone 7. Miał odmienić smartfony

Windows 11 na Surface Duo 2


Trudno mi sobie wyobrazić lepszy smartfon do uruchomienia nań Windows 11 od Surface Duo 2 Microsoftu. Rozkładany smartfon Microsoftu działa pod kontrolą Androida, ale za sprawą dwóch dużych ekranów daje dostatecznie dużo przestrzeni do tego, aby móc komfortowo korzystać na nim z oprogramowania projektowanego z myślą o desktopach. To właśnie na nim Gustave Monce uruchomił najnowszy OS Microsoftu.

Gustave Monce, znany również jako @gus33000 na Twitterze, opublikował wersję 2211.16 swoich sterowników Windows 11 dla Surface Duo 2. Cały projekt jest opublikowany na GitHub wraz ze wskazówkami, jak to wszystko uruchomić – i uwierzcie mi na słowo: nie jest to łatwe zadanie.


Jak zapewne wiecie, istnieje wersja ARM Windows 11, która jest instalowana chociażby na laptopach Surface Pro X. Znane ze smartfonów procesory Qualcomm Snapdragon to także układy ARM. Niektóre sterowniki z komputerów są kompatybilne ze smartfonami z prostych powodów: w sprzedaży są notebooki z procesorami Qualcomma. Problemem pozostaje bootowanie UEFI, ale problem ten Monce jak widać obszedł.

Windows 11 na Surface Duo 2 nie działa idealnie. Podobnie wyglądał temat Windows 11 na OnePlus 6T. Większość kluczowych funkcji niestety po prostu nie działa. Nieaktywny jest GPS, łączność komórkowa, dźwięk, NFC, czytnik linii papilarnych, Bluetooth, silnik wibracyjny, Wi-Fi... Lista jest długa.

windows 11 na surface duo 2

Monce zwraca uwagę śmiałkom zainteresowanym instalacją na kilka istotnych kwestii. Należy wykonać kopię zapasową danych w urządzeniu, gdyż instalator je kasuje (oczywiste), odblokowanie bootloadera skutkuje deaktywacją NFC (również)... ach, no i ekran dotykowy nie działa. Monce zapewnia jednak, że pomoże każdemu za pośrednictwem swojego kanału na Telegramie lub Twittera.

Monce podkreśla, że pomimo faktu, iż jest to działająca wersja projektu, to jest ona wciąż bardzo wczesna. Miejmy nadzieję, że nie będzie to jeden z wielu napoczętych projektów, które później porzucono. Na podobnym etapie przenosić Windowsa 11 na smartfony był już przecież blisko rok temu inny internauta, ale od tamtego czasu w temacie niewiele się zadziało. Może tu będzie inaczej?

Źródło: Twitter, GitHub