Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 - aktualizacja 22H2 blokowana przez Xbox Game Bar
Sobota, 05 Listopad 2022 14:17, Wpisany przez Anna Borzęcka
22h2-xbox-game-bar
Winowajca? Błąd wykryty w aplikacji.

Microsoft wykrył w aplikacji Xbox Game Bar błąd, po czym zdecydował, że jest to błąd wystarczająco poważny, by wstrzymać na komputerach, na których Xbox Game Bar był używany, możliwość aktualizacji Windows 11 do wersji 22H2. Kiedy blokada zostanie zdjęta i o jakim błędzie mowa?

Problem z nagrywaniem w Xbox Game Bar


Błąd, który zauważono w Xbox Game Bar sprawia, że audio i wideo w materiałach z rozgrywki nagranych z pomocą tego narzędzia nie są zsynchronizowane. Najczęściej pojawia się on w przypadku korzystania z funkcji „Nagraj ostatnie 30 sekund”.

Co ciekawe, omawiany błąd jest znany od dłuższego czasu. Ba naprawiono go w aktualizacji KB5018496, wydanej 25 października. Niemniej była to aktualizacja opcjonalna, która nie instalowała się na komputerach automatycznie. Poprawka trafi do wszystkich w aktualizacji obowiązkowej później.

Aplikacja Xbox Game Bar w Windows 11. | Źródło: Microsoft

Blokada aktualizacji Windows 11 do wersji 22H2


Ważny jest również fakt, że blokada instalacji aktualizacji 22H2 została nałożona tylko na te komputery, na których wcześniej używano funkcji nagrywania w aplikacji Xbox Game Bar. W końcu, aplikacja Xbox Game Bar jest domyślnie zainstalowana na wszystkich komputerach z Windows 11.

Dopóki poprawka omawianego błędu nie trafi do wszystkich użytkowników, Microsoft odradza manualnej instalacji aktualizacji 22H2 na komputerze z Windows 11 (dotkniętym problemem) z pomocą takich narzędzi jak Media Creation Tool. A kiedy blokada aktualizacji zostanie zdjęta? Microsoft przewiduje, że nastąpi to w połowie listopada 2022 roku.

Nie pierwsze blokada i pewnie nie ostatnia


To oczywiście nie pierwszy problem z kompatybilnością, jaki Microsoft wykrył w przypadku aktualizacji 22H2 dla systemu Windows 11. Wcześniej blokady aktualizacji nakładano ze względu na problemy z drukowaniem, niebieskimi ekranami (BSOD) czy funkcją Windows Hello. Bardzo możliwe, że w przyszłości Microsoft trafi na kolejne błędy, które skłonią go do nałożenia kolejnych blokad.

Dla przypomnienia, aktualizacja 22H2 (Windows 11 2022 Update) została wydana przez Microsoft 20 września bieżącego roku. Wprowadza ona w systemie wiele ulepszeń i nowych funkcji. Na przykład, odświeżono w niej menedżer zadań, dodano nowe opcje personalizacji menu Start oraz rozbudowano funkcje Snap Groups i Snap Layouts.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva