
Dane nie kłamią.
Od premiery systemu Windows 11 minął już ponad rok. Mimo to system ten wciąż nie ustanowił dominacji nad Windowsem 10. Ba, jak pokazują najnowsze dane z serwisu Statcounter, nadal jest mu do tego bardzo, bardzo daleko.
Ostatni raport o popularności wersji systemu Windows, obejmujący dane od października 2021 roku do października 2022 roku pokazuje, że zaledwie jeden na sześć komputerów z systemami Windows to komputer z systemem Windows 11. Tymczasem, Windows 10 zajmuje trzy czwarte komputerów z systemami Windows.
Windows 11 kontra reszta świata
Dokładne dane prezentują się następująco. Windows 11 jest zainstalowany dopiero na 15,45% urządzeń z systemami Windows. Oznacza to, że jego udział wzrósł od września o niecałe 2 procent. W tym samym czasie udział systemu Windows 10 spadł o około 1 procent. Jak widać, niechęć do najnowszego systemu Microsoftu wciąż jest spora.
Source: StatCounter Global Stats - OS Market Share
Oczywiście niezmiennie niepokojące to, jak wiele użytkowników wciąż korzysta z niewspieranych już systemów. Windows 7 nadal działa na 9,62% komputerów z systemami Windows, a Windows 8 i 8.1 na 3,14%.
A jak wyglądają dane z innych źródeł? Wyniki październikowej ankiety Steam prezentują się bardziej optymistycznie dla najnowszego systemu. Sugeruje ona bowiem, że Windows 11 znajduje się na jednej czwartej komputerów (w tym tych z macOS i Linuxem). Może to wynikać z różnic w metodologii.
Należy pamiętać, że dane ze Steam dotyczą przede wszystkim komputerów należących do osób grających w gry. Platforma ta posiada miliony użytkowników, ale Valve nie podzieliło się informacją, jak wielu z nich wzięło udział w październikowym badaniu. Dla porównania, Statcounter opiera swoje raporty o około pięć miliardów wejść na 1,5 miliona witryn.
Wielopoziomowy problem
Z czego wynika tak powolny wzrost popularności systemu Windows 11? Po pierwsze zapewne z jego wymagań sprzętowych, które wykluczają możliwość jego instalacji na komputerach ze stosunkowo starymi procesorami. Po drugie prawdopodobnie z negatywnego nastawienia użytkowników do systemu. Jasne Windows 11 nie jest systemem idealnym, brakuje mu pewnych funkcji obecnych w Windows 10, ale jest dużo nowocześniejszy, zwłaszcza pod względem designu, i wprowadza kilka nowych rozwiązań.
Jeżeli w końcu zdecydujesz przesiąść się z systemu Windows 10 na Windows 11, możliwe, że aktualizacji dokonasz za pośrednictwem usługi Windows Update. Gdyby takiej możliwości nie było, możesz przeprowadzić aktualizację ręcznie z pomocą Asystenta instalacji systemu Windows 11. Istnieje też opcja instalacji na czysto, z wykorzystaniem narzędzia Windows 11 Media Creation Tool.
Źródło: TechSpot, fot. tyt. Canva