Instalki.pl » Aktualności » Software » Menedżer zadań w Windows 11 w końcu otrzyma wyszukiwarkę
Środa, 02 Listopad 2022 12:20, Wpisany przez Anna Borzęcka
menedzer-zadan-1
Dobre wieści z programu Insider.

W październiku, wraz z aktualizacją 22H2 (Windows 11 2022 Update), Windows 11 w końcu otrzymał odświeżony menedżer zadań, odpowiadający designem nowoczesnemu wyglądowi pozostałych aplikacji systemu. Niemniej, nie oznacza to, że nie dałoby się go jeszcze bardziej ulepszyć, zwłaszcza pod względem funkcjonalności.

Nowy menedżer zadań zaciąga już wiodący kolor systemu, wspiera ciemny motyw i posiada panel boczny zamiast wcześniejszych zakładek. Sam sposób jego obsługi się jednak nie zmienił. Nadal trzeba w nim ręcznie odnajdować poszczególne procesy i zamykać je prawym przyciskiem myszy. Teraz okazało się jednak, że Microsoft nareszcie pracuje nad dodaniem do menedżera zadań dedykowanej wyszukiwarki.

Menedżer zadań z własną wyszukiwarką


Wyszukiwarka w menedżerze zadań jest częścią najnowszej kompilacji systemu Windows 11 w kanale Dev programu Insider. Jest to jednak na razie funkcja ukryta. Zapewne Microsoft oficjalnie udostępni ją testerom w ciągu kilku najbliższych tygodni.

menedzer-zadan-2
Wyszukiwarka w menedżerze zadań w Windows 11. | Źródło: Windows Latest

Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, wyszukiwarka w menedżerze zadań pozwala wpisać frazy typu „exlorer.exe”. W rezultacie aplikacja wyświetla wyniki wyszukiwania odpowiadające zapytaniom, ułatwiając szybkie zamykanie wybranych procesów. To powiedziawszy, przynajmniej na razie wymaga ona wpisania pełnej nazwy procesu.

menedzer-zadan-3
Wyszukiwanie procesów z użyciem wyszukiwarki menedżera zadań w Windows 11. | Źródło: Windows Latest

Coś, na co musimy jeszcze poczekać


Kiedy omawiana funkcja pojawi się w stabilnym wydaniu systemu Windows 11? Podejrzewa się, że niedługo, być może w nachodzących tygodniach lub miesiącach. Najprawdopodobniej nie będzie ona częścią dużej aktualizacji funkcji, a mniejszej aktualizacji zbiorczej. Oczywiście, wyszukiwarka zadebiutuje w menedżerze zadań w wersji 22H2 systemu Windows 11.

Ciekawe, jakie jeszcze ulepszenia Microsoft wprowadzi w systemie Windows 11 w przyszłości. Do najbardziej mile widzianych zmian należałyby większe możliwości personalizacji paska zadań, możliwość przypinania pojedynczych widżetów do pulpitu czy powrót funkcji „przeciągnij i upuść”.

Źródło: Windows Latest