Microsoft poszerzył wymagania systemu Windows 11. Obejmują kolejne procesory

Anna BorzęckaSkomentuj
Microsoft poszerzył wymagania systemu Windows 11. Obejmują kolejne procesory
Kwestia wymagań sprzętowych systemu Windows 11 jest dość kontrowersyjna. Wymagania te zostały skrytykowane jeszcze przed jego debiutem, ponieważ Microsoft zdecydował, że Windows 11 nie będzie obsługiwał starszego sprzętu.

Wiele komputerów ze starszymi podzespołami oficjalnie nie może zaktualizować systemu Windows 10 do Windows 11 i raczej nie zmieni się to w przyszłości. Niemniej, nie oznacza to, że gigant z Redmond nigdy nie będzie poszerzać wymagań systemu Windows 11 – będzie, uwzględniając nowy pojawiający się na rynku sprzęt.

Zgodnie z nowymi dokumentami pomocy opublikowanymi przez Microsoft, Windows 11 w wersji 22H2 (2022) wspiera już nie tylko procesory Intel 13. generacji, ale także najnowsze procesory AMD z serii Ryzen 7000. Co najciekawsze, lista obejmuje nawet te modele procesorów, o istnieniu których jeszcze oficjalnie nie poinformowano.

intel-win11

Nowe procesory Intel wspierane przez Windows 11. | Źródło: Microsoft

Dla przypomnienia, procesory Intel 13. generacji miały swoją premierę pod koniec września. Procesory AMD Ryzen 7000 zadebiutowały dosłownie kilka tygodni wcześniej.

Windows 11 – wymagania

Wymagania systemu Windows 11 pokazują, że Microsoft chce, aby użytkownicy przesiadali się na nowszy sprzęt. Gigant ma ku temu dobre powody, związane przede wszystkim z kwestiami wydajności i bezpieczeństwa.

Minimalne wymagania Windows 11 zakładają obecność modułu TPM 1.2, bootowania w trybie UEFI, aktywnego secure boot oraz stosunkowo nowoczesnego procesora i karty graficznej. Procesor musi mieć co najmniej 2 rdzenie, taktowanie 1 GHz i GB RAM, a karta graficzna ma wspierać DirectX 12. Windows 11 potrzebuje też co najmniej 64 GB przestrzeni na dane.

Lista procesorów kompatybilnych z Windows 11 nie jest długa. W przypadku Intela zaczyna się ona od wybranych procesorów 7. generacji (Kaby Lake), a w przypadku AMD od procesorów z serii Ryzen 2000.

Czy instalacja systemu Windows 11 na komputerach ze starszym sprzętem jest możliwa? Jest, albowiem istnieją sposoby na obejście wymagań, ale zdecydowanie jej odradzam. Starsze procesory mają w parze z tym systemem problemy z wydajnością, a ich użytkownicy mogą doświadczać częstszych awarii aplikacji. Nieobsługiwane komputery mogą wyświetlać nawet o 52% więcej niebieskich ekranów (BSOD) niż te, które spełniają wymagania.

Windows 11 – jak zainstalować?

Jeżeli korzystasz z systemu Windows 10 i w końcu postanowiłeś, że warto wypróbować Windows 11, możesz sprawdzić, czy Twój komputer spełnia jego wymagania z pomocą programu PC Health Check. Jeśli spełnia, bardzo możliwe, że będziesz mógł dokonać aktualizacji za pośrednictwem usługi Windows Update. Jeśli tam aktualizacja nie będzie dostępna, dokonaj jej ręcznie za pośrednictwem Asystenta aktualizacji Windows 11. W ostateczności przeprowadź czystą instalację Windows 11, używając programu Windows 11 Media Creation Tool.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Microsoft

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.