Polska aplikacja Glaze to przełom w dziedzinie cyfryzacji malarstwa

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Polska aplikacja Glaze to przełom w dziedzinie cyfryzacji malarstwa
Polscy naukowcy i programiści dokonali przełomowego odkrycia w cyfryzacji malarstwa, po latach badań udało im się odwzorować w sferze cyfrowej proces tworzenia w technice renesansowych mistrzów. Projekt wspiera legendarna galeria Colnaghi – najstarsza i jedna z najważniejszych galerii na świecie, specjalizująca się w sprzedaży dzieł sztuki dawnej do topowych muzeów i kolekcji prywatnych.

Cyfrowe malowanie technikami dawnych mistrzów

Aplikacja Glaze została stworzona przez polską firmę technologiczną Well of Art we współpracy z naukowcami z Politechniki Białostockiej w trzyletnim procesie badawczo-rozwojowym, współfinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Partnerami merytorycznymi projektu były od początku londyńska Fundacja Colnaghi, będąca badawczym skrzydłem galerii pod tą samą nazwą oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W wyniku tej współpracy powstało cyfrowe narzędzie, które z naukową dokładnością pozwala odzwierciedlić historyczne i fizyczne uwarunkowania laserunkowego malarstwa olejnego – rewolucyjnej techniki, będącej efektem eksperymentów materiałowych i artystycznych mistrzów Renesansu takich jak Jan van Eyck czy Leonardo da Vinci. Polegała ona na nakładaniu na siebie cienkich, mocno rozcieńczonych i przezroczystych lub półprzezroczystych warstw (laserunków), które zmieniają ton lub barwę warstwy poniżej, dając niespotykany wcześniej efekt głębi koloru i przestrzenności form.

Glaze - innowacyjna polska aplikacja

Dzięki aplikacji malarskiej stworzonej przez Polaków użytkownicy mogą malować w sposób wierny technice dawnych mistrzów, jednocześnie Glaze eliminuje tygodnie oczekiwania na wyschnięcie poszczególnych warstw farby i proponuje proces tworzenia bez sztalugi, pędzla i drogich pigmentów oraz szkodliwych substancji, dzięki czemu jest on dostępny dla szerokiego grona użytkowników. Dzięki opracowaniu oryginalnego modelu matematycznego, który umożliwia optyczne mieszanie barw w świecie cyfrowym, użytkownik przeżywa prawdziwe doświadczenie malarskie.

Aplikacją zainteresowały się światowe muzea, które szukają coraz to lepszych sposobów zachęcających do osobistego i twórczego zaangażowania w odbiór sztuki. Projekt wspiera działająca w Londynie, Nowym Jorku i Madrycie najważniejsza komercyjna galerii sztuki dawnej na świecie Colnaghi, istniejąca bez przerwy od 1760 roku. Trwają także już rozmowy z najliczniej odwiedzanymi muzeami świata. W Polsce rozwiązanie testować można w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie dzieci mogą wziąć bezpłatnie udział w pierwszym interaktywnym programie nauki malarstwa bez użycia tradycyjnej sztalugi, pędzli i farb.

Oprogramowanie daje możliwość tworzenia materiałów wizualnych, lekcji, gier czy innych cyfrowych doświadczeń służących nie tylko edukacji, ale też inteligentnej rozrywce.

Twórcy aplikacji zachęcają do bezpłatnych testów i doświadczania sztuki przez edukację i zabawę. Wersja beta aplikacji jest dostępna pod adresem wellofart.com

Źródło: informacja prasowa

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.