Instalki.pl » Aktualności » Software » Masz iPhone'a i udostępniasz zdjęcia? Sprawdź to ustawienie
Piątek, 04 Listopad 2022 14:34, Wpisany przez Maksym Słomski
iphone 14 pro max heif
Istotna porcja wiedzy.

Od dnia sklepowej premiery smartfonów Apple z serii iPhone 14 korzystam z flagowego iPhone'a 14 Pro Max. Nie ukrywam, że świat urządzeń tego producenta jest dla mnie czymś zupełnie nowym - do tej pory przez lata użytkowałem smartfony z Androidem. Niemal każdego dnia zwracam uwagę na jakąś ciekawą cechę iOS. Tym razem padło na jedną z opcji aplikacji aparatu, której istnienia powinni być świadomi wszyscy użytkownicy produktów Apple. To naprawdę ważne.

Ważna funkcja iOS dotycząca zdjęć

 
Dlaczego zdjęcia wysłane z iPhone na Androida nie wyświetlają się lub wyglądają źle?

Smartfony Apple domyślnie zapisują wszystkie zdjęcia wykonane za pośrednictwem aparatów w formacie o nazwie HEIF (ang. High-Efficiency Image Files). Fotografie wykonane w tym formacie charakteryzują się wysoką kompresją oraz świetną jakością - parametrami lepszymi niż w przypadku formatu JPEG. Ten standard ISO nie jest niestety kompatybilny z urządzeniami z systemem Android.

Podczas gdy urządzenia Apple domyślnie konwertują pliki HEIF do JPEG w trakcie przesyłania ich na sprzęt z Androidem, czasem zachodzi potrzeba zgrania zdjęć w sposób uniemożliwiający automatyczną konwersję. Wtedy to fotografia na urządzeniu innego producenta może w najgorszym wypadku nie otworzyć się wcale, a w nieco lepszym otworzyć z widocznymi artefaktami. Na taki przypadek warto się przygotować i zaznajomić z ustawieniami aparatu w iPhonie.

Jak zmienić format zdjęć z HEIF na JPEG?


1. Włącz Ustawienia.
2. Wybierz Aparat.
3. Na liście tapnij na Formaty.

Teraz zwróć uwagę na opcję "rejestrowanie". Domyślnie wybrana jest opcja "High Efficiency", co oznacza, że zdjęcia zapisywane są w formacie HEIF, a filmy w HEVC.

"Aby zmniejszyć wielkość plików, rejestruj zdjęcia i wideo w formacie HEIF/HEVC (High Efficiency). Opcja Najbardziej zgodny oznacza, że zawsze używany będzie format JPEG/H.264" - głosi komunikat.

Co ważne, pomimo zmiany globalnego ustawienia, nagrywanie wideo filmowego, 4K w 60 kl/.s., 1080p w 240 kl./s. oraz HDR zawsze będzie zapisywane w formacie HEVC.

zdjecia ios
Źródło: mat. własny

4. Wybierz Najbardziej zgodny, aby zmienić format zapisu.

To wszystko. Jeśli nie chcesz zmieniać formatu, upewnij się, że zdjęcia przy wysyłaniu na komputer z Windows, Linux lub Mac są konwertowane na format JPEG.

Automatyczna zmiana formatu z HEIF na JPEG


1. Otwórz Ustawienia.
2. Wybierz Zdjęcia.
3. Znajdź ustawienie o nazwie "Przenieś na Maca lub PC".

zdjecia ios 2
Źródło: mat. własny

4. Sprawdź, czy zaznaczona jest opcja Automatycznie.

Źródło: mat. własny