Instalki.pl » Aktualności » Software » 12 lat temu udostępniono Windows Phone 7. Miał odmienić smartfony
Sobota, 22 Październik 2022 13:47, Wpisany przez Maksym Słomski
Samsung Omnia 7
Tęsknicie?

Przyznam się Wam do czegoś otwarcie: do dziś nie potrafię zrozumieć fenomenu systemu Windows Phone i absolutnie nie dziwi mnie to, że Microsoft odniósł tak spektakularną porażkę w świecie mobilnych systemów operacyjnych. Niemal dokładnie 12 lat temu, 21 października 2010 roku, gigant z Redmond udostępnił Windows Phone 7. Reboot OS-u rozwijanego z myślą o smartfonach był czymś co zadebiutowało zdecydowanie zbyt późno, ale jednocześnie czymś, na co użytkownicy nie byli gotowi.

windows phone 7 tytul

Windows Phone 7 chciał odmienić sposób obsługi smartfonów


Windows Phone 7 wymuszał na konsumentach nowe podejście do korzystania smartfona. Interfejs WP7 mocno przypominał odtwarzacze muzyczne Zune, które z kolei czerpały garściami z UI Windows Media Center. Język projektowy wykorzystujący fonty Helvetica i Segoe WP miał wyglądać czysto i nowocześnie. Metro UI stawiało na kafelki, które dla jednych były przepiękne, a dla innych... toporne. Interfejs Metro UI szybko ewoluował w coś, co naśladowało UI znane z chłodno przyjętego Windowsa 8. Wszystko za sprawą naruszenia znaku handlowego niemieckiej firmy Metro AG.

windows phone 7

System Windows Phone 7, bazujący na jądrze Windows CE, w porównaniu do iOS i Androida był powiewem świeżości. Miejsce tapet zajęły motywy oraz wszechobecne kafelki z podglądem powiadomień lub zawartości folderów i aplikacji. Live Tiles, czyli "żywe kafelki" stały się później przekleństwem Windows 8, czymś znienawidzonym przez większą część użytkowników. WP7 podzielił konsumentów, a wielu zarzucało, że interfejs nie jest intuicyjny w obsłudze i wręcz toporny.

Metro UI można było kochać albo nienawidzić - ja zaliczałem się do drugiej grupy. A Ty?

windows phone

Windows Phone 8 udostępniono jesienią 2012 roku, a wśród zmian było jądro NT z Windows 8, wielozadaniowość, czy nawet wsparcie dla DirectX. Nareszcie wprowadzono nowy ekran startowy, obsługę ekranów 720p, kart pamięci micro SD, NFC i nawigacji offline. Sami widzicie, że na niektóre funkcje trzeba było czekać absurdalnie długo.

21 stycznia 2015 roku Microsoft porzucił markę Windows Phone, a system zastąpił Windows 10 Mobile. Co było dalej, sami wiecie. Zakończenie wsparcia technicznego dla Windows 10 Mobile nastąpiło 14 stycznia 2020 roku.

Windows Phone - tak czy nie?


Spoglądając dwanaście lat wstecz trudno nie odnieść wrażenia, że Metro UI na Windows Phone 7 znacznie wyprzedziło swoje czasy. Niektórzy użytkownicy smartfonów dziś chcieliby takiego smartfona z Windowsem, pomimo że wtedy spoglądali na tego rodzaju urządzenia z przymrużeniem oka. Czy faktycznie wśród Was jest ktoś, kto tęskni za Windows Phone w którejkolwiek jego postaci?

Źródło: mat. własny / zdjęcie otwierające: GSMArena