Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 22H2 już z kartami w eksploratorze plików
Czwartek, 20 Październik 2022 13:00, Wpisany przez Anna Borzęcka
Windows 11 22H2
Wyczekiwana funkcja zadebiutowała.

Aktualizacja 22H2 dla systemu Windows 11 zadebiutowała bez kilku istotnych funkcji, nad którymi Microsoft od dłuższego czasu pracował, a premiery których spodziewaliśmy się wraz z nią. Niemniej, gdy tylko ta się pojawiła, gigant zapowiedział, że udostępni je już wkrótce, jeszcze w październiku bieżącego roku.

Na szczęście wygląda na to, że Microsoft zamierza swojej obietnicy otrzymać. Jedna ze wspomnianych funkcji już zaczęła bowiem trafiać do użytkowników. Mowa o kartach w eksploratorze plików.

Eksplorator plików z kartami


Dotychczas, aby przeglądać jednocześnie zawartość dwóch, trzech lub większej liczby różnych miejsc w pamięci naszego komputera, musieliśmy mieć otwarte wiele okien eksploratora plików. W ten sposób na komputerze robił się ogromny bałagan, w którym trudno się było odnaleźć.

W najnowszej aktualizacji dla systemu Windows 11 22H2 - KB5019509 – Microsoft w końcu wzbogacił eksplorator plików w karty. Dzięki temu w końcu możemy przeglądać wiele folderów jednocześnie w pojedynczym oknie. Dostęp do najważniejszych folderów i wyszukiwanie często używanych plików zostały zatem znacznie przyspieszone.

eksplorator
Karty w eksploratorze plików w Windows 11 22H2. | Źródło: Microsoft

Co istotne, karty w eksploratorze plików można przesuwać, zmieniając ich kolejność. Możemy też kliknąć w kartę prawym przyciskiem myszy, by móc skorzystać z opcji zamknięcia pozostałych kart lub wszystkich kart po prawej stronie.

Oczywiście, Windows 11 22H2 wciąż pozwala na posiadanie otwartych wielu okien eksploratora plików jednocześnie. Z obecności kart w eksploratorze plików nie można jednak zrezygnować, a przynajmniej na razie, jednak wątpię by ktokolwiek chciałby je wyłączyć, ponieważ są one autentycznie użyteczne i nie rzucają się przesadnie w oczy.

Inne nowości w KB5019509


Warto wspomnieć, że w ramach aktualizacji KB5019509 Windows 11 22H2 otrzymał również funkcję będącą sposobem na przepełniony pasek zadań – zakładkę skrywającą na Pasku zadań wszystkie nadliczbowe aplikacje (taskbar overflow). Oznaczono ją ikoną trzech kropek. Wystarczy w nią kliknąć, by wyświetlić ikony, które nie zmieściły się na pasku zadań.

Funkcja “taskbar overflow”
Funkcja “taskbar overflow” w Windows 11. | Źródło: Microsoft

Microsoft przypomina, że jeszcze w tym miesiącu zamierza udostępnić odświeżoną wersję aplikacji Zdjęcia. Doczeka się ona przeprojektowanej galerii, zaciągającej zdjęcia ze wszystkich dostępnych źródeł, a także funkcjonalności podobnej do tego, co oferują Zdjęcia Google – tworzenia kompilacji ostatnich ciekawych zdjęć i nie tylko. Zdjęcia doczekają się też wsparcia iCloud.

KB5019509 – jak zainstalować?


Oczywiście, aby zainstalować aktualizację KB5019509, Twój komputer musi zawierać system Windows 11 zaktualizowany do wersji 22H2 (2022). Aktualizacji możesz dokonać za pośrednictwem usługi Windows Update. Niezmiennie na serwerach Microsoftu jest też jednak dostępny instalator offline.

Warto przypomnieć, że aktualizacja systemu Windows 11 do wersji 2022 (22H2) jest udostępniana kolejnym użytkownikom przez Microsoft falami. Gigant chce się upewnić, że aktualizacja ta nie będzie zawierała żadnych poważniejszych błędów, zanim udostępni ją wszystkim.

Źródło: Microsoft / fot. tyt. mat. własne