Instalki.pl » Aktualności » Software » Ktoś stworzył system operacyjny dla konsoli NES
Czwartek, 06 Październik 2022 11:09, Wpisany przez Anna Borzęcka
nesos
Oto NESOS.

Konsola NES, czyli Nintendo Entertainment System nigdy nie była maszyną opracowaną z myślą o wykonywaniu zadań związanych z produktywnością i wielozadaniowością. Zaprojektowano ją, by zapewnić rozrywkę milionom graczy na całym świecie. Niemniej, pewien sprytny programista postanowił zupełnie odmienić jej naturę.

Deweloper z Inkbox Software stworzył i udostępnił dla konsoli NES… system operacyjny – NESOS. Technologia z połowy lat 80. XX wieku bardzo ogranicza jego możliwości, ale obsługuje on dwie aplikacje – edytor tekstu i ustawienia – oraz osiem 832-bajtowych plików. Zawiera też wskaźnik ekranu, ikony, które można przenosić oraz konfigurowalne kolory interfejsu.

NESOS, czyli system dla NESa


Pracując nad systemem NESOS, człowiek odpowiadający za Inkbox Software musiał poradzić sobie przede wszystkim z bardzo ograniczoną pamięcią i przestrzenią na dane konsoli NES. NESOS zajmuje zaledwie 48K (48 kilobajtów) NVRAMu, a dla jego plików przeznaczone jest 2K (2 kilobajty) NVRAMu.

Ogromnym problemem była też pamięć graficzna konsoli NES. Konsola ta posiada tylko dwie siatki pamięci dla sprite’ów – jedną dla obiektów w pierwszym planie, drugą dla obiektów tła. Pierwsza może wyświetlać tylko 64 sprite’y. Na szczęście, możliwości drugiej są większe, co pozwala stworzyć w NESOS plik tekstowy zawierający 832 znaki.Na szczęście, w systemie NESOW plików tekstowych nie trzeba pisać z pomocą kontrolera. Twórca oprogramowania sprawił bowiem, by to było kompatybilne z klawiaturą Family Basic, opracowaną dla wersji konsoli NES przeznaczonej na rynek japoński, czyli Nintendo Family Computer (Famicom).

Historia konsoli NES


Konsola Nintendo Entertainment System (NES) 15 lipca 1983 roku miała premierę w Japonii, 1 września 1986 roku w Europie, 18 października 1985 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce jesienią 1994 roku. Wydano na nią takie gry jak Super Mario Bros., The Legend of Zelda czy Metroid.

NES był jedną z najlepiej sprzedających się konsol w latach 80. XX wieku. Przyczynił się on nawet do rewitalizacji amerykańskiego rynku gier, po wielkiej zapaści, która miała miejsce w 1983 roku. Na przestrzeni lat sprzedano blisko 62 miliony sztuk Nintendo Entertainment System.Rzecz jasna, w Polsce ogromną popularnością cieszył się tak zwany Pegasus, czyli klon japońskiej wersji konsoli NES – wspomnianego Famicomu. Pegasus był importowany z Tajwanu przez przedsiębiorstwo BobMark International.

Źródło: ArsTechnica, fot. tyt. Inkbox Software