Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 22H2 z problemem spowolnionego pobierania plików
Środa, 05 Październik 2022 10:55, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-pobieranie-blad
Błąd w nowej wersji systemu.

Chociaż aktualizacja 22H2 (Windows 11 2022 Update) wprowadza do systemu Windows 11 wiele potrzebnych ulepszeń, nie jest to aktualizacja idealna. Wykryto już w niej bowiem pewne błędy i problemy ze zgodnością. Teraz dowiedzieliśmy się o kolejnym.

Jak się okazuje, na komputerach z systemem Windows 11 zaktualizowanym do wersji 22H2 mogą występować pewne problemy z pobieraniem plików. Ned Pyle, Główny Program Manager w Microsofcie, poinformował na forum społeczności giganta z Redmond, iż w przypadku aktualizacji 2022 miejsce miewa spowolnienie pobierania podczas kopiowania plików z komputera sterowanego zdalnie z użyciem protokołu Server Message Block (SMB).

Windows 11 22H2 – kłopoty z pobieraniem


Za sprawą omawianego błędu pobieranie może być nawet o 40 procent wolniejsze. Nie jest jednak jasne, czy do spowolnienia dochodzi podczas kopiowania plików ze zdalnego serwera czy po prostu uzyskiwania do nich dostępu z poziomu komputera sterowanego zdalnie. Microsoft też zdaje się jeszcze nie mieć w tej kwestii pewności.

„Problem w rzeczywistości nie dotyczy kodu SMB, więc nie mogę jeszcze poinformować, kiedy zostanie naprawiony. SMB to tylko scenariusz, który najłatwiej dostrzec.”, wyjaśnił Pyle. „Można było zaobserwować to zachowanie nawet w przypadku lokalnych kopii plików, które nie używają SMB. Współpracujemy z innym zespołem, aby je zrozumieć i uzyskać trwałe rozwiązanie.”

windows11-22h2
Debiut Windows 11 22H2 nie obył się bez komplikacji. | Źródło: Microsoft

Wygląda na to, że omawiane spowolnienie ma miejsce podczas kopiowania lub pobierania dużych, wielogigabajtowych plików z komputera sterowanego zdalnie na komputer z systemem Windows 11 w wersji 22H2. Problem nie występuje na komputerach bez aktualizacji 22H2.

Na szczęście, błąd ma tymczasowe obejście. Należy skorzystać z polecenia xcopy lub robocopy w parze z parametrem /J.

Nowa aktualizacja, nowe problemy


Mam nadzieję, że w Windows 11 w wersji 22H2 nie zostaną wykryte już żadne poważniejsze błędy. Liczę też na to, że nie dojdzie do żadnych większych kłopotów ze zgodnością najnowszej aktualizacji funkcji systemu z jakimikolwiek konfiguracjami sprzętowymi komputerów. Im mniej tych problemów, tym szybciej aktualizacja 22H2 będzie udostępniana kolejnym użytkownikom.

Czytaj także: Windows 11 – aktualizacja 2022 (22H2) już dostępna. Co nowego i jak pobrać?

Dla przypomnienia, Windows 11 2022 Update wprowadza wiele ulepszeń względem bazowej wersji systemu Windows 11. Ulepszenia te dotyczą chociażby jego menedżera zadań, menu Start, menu Szybkie Ustawienia oraz funkcji Snap Groups i Snap Layouts.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva