Tak mógł wyglądać Windows 8. Oto nie pokazywane wcześniej koncepty

Anna BorzęckaSkomentuj
Tak mógł wyglądać Windows 8. Oto nie pokazywane wcześniej koncepty
Jedną z charakterystycznych funkcji systemu Windows 11 jest wsparcie dla Widżetów, które Microsoft rozwija wraz niemal każdą większą aktualizacją. Jak się jednak okazuje, widżety miały być też częścią jednego z wcześniejszych systemów giganta – poprzednika Windows 10, czyli Windows 8. Dowiedzieliśmy się o tym za sprawą zrzutów ekranu z konceptów Windows 8, którymi podzielił się w serwisie YouTube były pracownik Microsoftu – Steven Sinofsky.

Windows 8, jakiego nie znaliśmy

Opublikowane przez Sinofsky’ego wideo, w którym możemy zobaczyć wiele zdjęć, grafik koncepcyjnych i zrzutów ekranu, pokazuje, że Microsoft chciał, aby widżety były częścią tego, co firma oferuje, już w 2012 roku. Byłyby one zamknięte w specjalnym panelu, ale wyświetlanym po prawej stronie ekranu, a nie po lewej tak jak w Windows 11. Wczesne wersje Windows 8 mocno różniły się jednak od tego, z czym ostatecznie mieliśmy do czynienia.

win8-widzety

Koncepcja widżetów w Windows 8. | Źródło: Steven Sinofsk

Finalnie widżety nie zadebiutowały w Windows 8. Gigant z Redmond postawił w tym systemie na kafelki oraz zupełnie nowe wydanie menu Start, zajmujące przestrzeń całego ekranu. Co jednak ciekawe, początkowo z tym menu Start zintegrowany miał być Microsoft Store.

Widżety w Windows 11

Oczywiście, widżety ostatecznie pojawiły się w Windows 11, ale nie w takiej formie, jakiej użytkownicy się spodziewali. Posiadają one bowiem dedykowane menu, z którego nie można przeciągać ich na pulpit. Dla porównania Windows Vista pozwalał na przenoszenie gadżetów, czyli w zasadzie widżetów, ze swojego paska bocznego na pulpit.

Na szczęście, Widżety wyświetlają na pasku zadań w Windows 11 informacje pogodowe, a w wersji 22H2 także inne dynamiczne treści. Ten fakt znacznie zwiększa ich przydatność.

Historia systemu Windows 8

System Windows 8 zadebiutował na rynku 26 października 2012 roku. Prace nad nim trwały jednak od wiosny roku 2010. 5000 pracowników Microsoftu dowiedziało się o planach względem tego systemu podczas spotkania, które miało miejsce w Seattle w stanie Waszyngton.

Wideo, które opublikował Steven Sinofsky, czyli powyższe wideo, Microsoft pokazał im wszystkim pod koniec wspomnianego spotkania. Stanowiło ono podsumowanie wielu miesięcy prac nad projektem. Warto wspomnieć, że Sinofsky nie był szeregowym pracownikiem giganta z Redmond. Był on prezesem całego działu poświęconego systemom Windows.

Źródło: XDA Developers, fot. tyt. Steven Sinofsky

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.