Instalki.pl » Aktualności » Software » Aktualizacja Windows 11 22H2 (KB5016695) rujnuje wydajność. Gracze wściekli
Piątek, 23 Wrzesień 2022 10:11, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 22h2 bledy
Zobacz, jak temu zaradzić.

20 września firma Microsoft udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację Windows 11 o numerze 22H2 (KB5016695), którą znaliśmy wcześniej także pod nieoficjalną nazwą Sun Valley 2. Spora aktualizacja funkcji wnosi całą masę nowości, które opisała dla Was Ania. Niestety, jak można się było domyślać, nowy zestaw poprawek to również problemy i to wcale nie takie małe. Pewien odsetek użytkowników kart graficznych NVIDIA GeForce donosi, że Windows 11 22H2 przyniósł gigantyczne spadki płynności animacji wyświetlanej w grach.

Windows 11 22H2 i spadki liczby klatek na sekundę


Narzekania na najnowszą aktualizację Windows 11 dobiegają przede wszystkim z serwisu Reddit, gdzie zwyczajowo internauci dzielą się wrażeniami związanymi z kolejnymi systemowymi patchami. W przypadku 22H2 sytuacja wygląda tragicznie. Użytkownicy Windows 11, którzy zainstalowali już udostępnianą falami łatkę 22H2 twierdzą, że w wyniku jakiegoś błędu zużycie procesora w grach spadło w skrajnych przypadkach z 80 do zaledwie 5 procent, co wpływa oczywiście na płynność wyświetlanego obrazu.

Czytaj też: Regularnie słyszę o błędach w Windows. Serio? U mnie działa

"Doświadczam szalonego stutteringu w grach. Zużycie procesora w grach znacznie spadło, w niektórych przypadkach z poziomu 80 do 5 procent. Właśnie odinstalowałem aktualizację i wszystko wróciło do normy" - pisze jeden z poszkodowanych."Właśnie zaktualizowałem (system) do (wersji) 22H2 i we wszystkich moich grach mam do czynienia z wyjątkowo niestabilnymi FPS-ami (liczba klatek na sekundę - red.). Mam dobry sprzęt do gier i nigdy wcześniej nie doświadczałem żadnych problemów (Ryzen 3600, GTX 1070 Ti, 16 GB RAM). Gry stały się niegrywalne" - żali się inny internauta.Takich komentarzy jak powyższe jest znacznie więcej. Sprawę bada już firma NVIDIA, która potwierdziła świadomość występowania usterek. Stanowisko Microsoftu w tej sprawie nie zostało jeszcze ujawnione. Nie wiemy czy zawinił gigant z Redmond, czy kłopoty wywołały sterowniki dla kart graficznych NVIDIA. Jeżeli zainstalowałeś już Windows 11 22H2 i wydajność w grach odczuwalnie spadła, jedynym na ten moment sensownym rozwiązaniem jest odinstalowanie felernej aktualizacji.

Jeśli jesteś graczem, wstrzymaj się z aktualizowaniem systemu Windows 11 do czasu rozwikłania buga.

Jak odinstalować aktualizację Windows 11?


Najprostszym sposobem jest skorzystanie z Windows PowerShell. W tym celu:

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start.
2. Wybierz Program Windows PowerShell (administrator)
3. Wpisz:

Windows 11: wusa /uninstall /kb:KB5016695

I już.

Alternatywnie możesz odinstalować aktualizację klasycznym sposobem:

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierz "Ustawienia".
2. Wybierz "Aktualizacja i zabezpieczenia", a następnie "Windows Update".
3. Kliknij na "Wyświetl historię aktualizacji", a później "Odinstaluj aktualizacje".
4. Z listy wybierz KB5016695 i kliknij przycisk "Odinstaluj".

Źródło: Reddit