Instalki.pl » Aktualności » Software » Rosja rozpoczęła sprzedaż narodowego systemu operacyjnego Red OS
Czwartek, 22 Wrzesień 2022 12:00, Wpisany przez Maksym Słomski
red os rosja
Rosjanie muszą sobie jakoś radzić.

Rosja musi się nauczyć żyć bez wielu produktów dostarczanych z krajów Zachodu. To efekt sankcji nałożonych na Federację Rosyjską, w związku z agresją wojskową tego państwa w Ukrainie, zapoczątkowaną 24 lutego 2022 roku. Z Rosji wycofała się cała masa firm, a w kraju tym nie są już oficjalnie sprzedawane urządzenia i usługi podmiotów takich jak Apple, Samsung, Intel, NVIDIA i AMD. Rosyjscy politycy przekonują, że kraj osiągnie samowystarczalność, ale praktyka dowodzi, że różnie z tym bywa. Pokazują to chociażby przykłady problemów z produkcją samochodów ŁADA oraz KamAZ, ale też mocno przeciętne urządzenia pokroju oferowanych przez rosyjskie firmy smartfonów i laptopów. Teraz Rosja zaczęła sprzedawać narodowy system operacyjny Red OS.

Red OS - system operacyjny rodem z Rosji


Red OS to rosyjski system operacyjny, który swoją nazwą przypomina Red Star OS, stworzony na potrzeby Korei Północnej. Jak donoszą lokalne media, Red OS z początkiem września tego roku trafił do pierwszych sklepów i ma on za zadanie zastąpić Windows od Microsoftu. Red OS dostępny jest w sieciach sklepów M.Video, Citylink oraz Eldorado w cenie 3500 rubli (ok. 282 złote) za licencję domową oraz 9500 rubli (ok. 766 złotych) dla serwerów.

red os

Red OS był po raz pierwszy prezentowany w trakcie wydarzenia w 2021 roku. To tak naprawdę rosyjska odmiana Linuxa, dystrybuowana z określonym pakietem aplikacji, zmodyfikowanymi ikonami i kilkoma dodatkami.

Ironią jest w tym wszystkim to, że narodowy system Rosji bazuje na otwartoźródłowym Linuksie, który bądź co bądź wywodzi się z kreaowanej na zdegenerowaną Europę Zachodnią. Twórcą jądra Linux jest przecież fiński programista Linus Torvalds.

Trudno spodziewać się, aby zdobyła popularność nawet biorąc pod uwagę wycofanie Windowsa ze sprzedaży. Rosjanie będą woleli zapewne pobierać OS Microsoftu z torrentów, niż zmieniać dotychczasowe nawyki.

Rosyjski pakiet biurowy P7-Office również wylądował w sklepach


Równolegle do sprzedaży w cenie 3500 rubli (ok. 282 złote) trafił pakiet biurowy P7-Office, na który składają się odpowiedniki programów Microsoft Word, Excel, Powerpoint i innych. Jego wersję biznesową wyceniono na 7500 rubli (ok. 604 złote).

Źródło: hi-tech.mail.ru