Instalki.pl » Aktualności » Software » Debiutuje EuroLinux Desktop. System, który polubią użytkownicy Windowsa
Wtorek, 20 Wrzesień 2022 09:31, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
EuroLinux Desktop za darmo

Na rynku zadebiutował EuroLinux Desktop - system operacyjny, który łączy w sobie wygląd i funkcjonalność systemów Windows i macOS z cechami serwerowych dystrybucji Linux.

Oprogramowanie, stworzone w oparciu o kod źródłowy systemu Red Hat Enterprise Linux 9, zawiera szereg zmian w interfejsie użytkownika, wprowadzonych przez polską firmę EuroLinux. System został stworzony z myślą o zastosowaniu w pracy biurowej, w instytucjach publicznych, firmach, placówkach edukacyjnych oraz przez użytkowników prywatnych. Co ważne, objęty jest 10-letnim wsparciem technicznym producenta. Za projektem stoi polska firma EuroLinux.

EuroLinux Desktop - znany wygląd, intuicyjne środowisko graficzne


Jak informuje producent, EuroLinux Desktop to rozwiązanie przeznaczone dla osób i organizacji, które na co dzień korzystają z Windows lub macOS i poszukują stabilnego systemu objętego wieloletnim wsparciem technicznym, wyglądem przypominającego rozwiązania firm Microsoft i Apple.

Nowy system jest odpowiedzią na zapotrzebowanie administracji publicznej, sektora finansowego, placówek oświatowych oraz prywatnych użytkowników. EuroLinux Desktop powstał na bazie kodu źródłowego Red Hat Enterprise Linux 9, systemu powszechnie używanego w najbardziej wymagających środowiskach (banki, giełdy, przemysł). Zawiera jednak dodatkowe funkcjonalności, rozszerzenia i udogodnienia.

Zmiany dokonane w EuroLinux Desktop dotyczą przede wszystkim jego wyglądu i użyteczności. Wszystko po to, by zachować serwerową stabilność oraz bezpieczeństwo systemów RHEL, EuroLinux, CentOS i jednocześnie ułatwić jego używanie osobom przyzwyczajonym do obsługi Windows czy macOS. Dodatkowo w EuroLinux Desktop uzupełnione zostały braki w polskich tłumaczeniach rozszerzeń oraz GNOME-a. Dzięki temu polska wersja systemu jest spójna i kompletna.

EuroLinux Desktop
EuroLinux Desktop - menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy

Użytkowników Windows ucieszy znajdujący się u dołu ekranu prześwitujący pasek zadań. Przechowuje on ikony ulubionych aplikacji, powiadomień i uruchomionych programów, przycisk wyświetlający ikony wszystkich aplikacji w dużym powiększeniu, a także informacje o dacie i godzinie. Możliwa jest oczywiście zmiana położenia paska na prawą, lewą lub górną część pulpitu, a także jego szeroka customizacja. Użytkownik może dostosować do własnych potrzeb jego wysokość, długość, przezroczystość, kolor, odstępy między ikonami oraz ich rozmiar.

EuroLinux Desktop standardowo umożliwia umieszczanie ikon na pulpicie, mimo iż w systemie wykorzystano popularny menadżer okien GNOME, który domyślnie nie udostępnia takiej funkcjonalności. System zapewnia także doskonale znaną z innych rozwiązań funkcję maksymalizacji i minimalizacji okien.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na tapecie pojawiają się dodatkowe pozycje menu (m.in. Nowy dokument tekstowy). Zostały również dodane ikony powiadomień z komunikatorów czy programów pocztowych. EuroLinux Desktop pozwala na przełączanie motywów dzienny/nocny jednym kliknięciem ikony księżyca na pasku zadań oraz umożliwia ustawianie harmonogramu automatycznego przełączania motywu na podstawie pory dnia.

EuroLinux Desktop Steam
Steam na EuroLinux Desktop

EuroLinux Desktop obsługuje wiele formatów plików multimedialnych (mp3, mpg, wma, ts, opus, ogg, mp4, flac, aiff, acc, ac3, avi), a także otwarte kodeki używane w popularnych plikach wideo mkv (Matroska). Każdy z tych formatów można uruchomić w domyślnym odtwarzaczu systemowym Totem/Videos.

EuroLinux Desktop pakiet aplikacji biurowych LibreOffice
EuroLinux Desktop zawiera popularny pakiet aplikacji biurowych LibreOffice

Omawiana dystrybucja w standardzie zawiera popularny pakiet aplikacji biurowych LibreOffice (odpowiednik Microsoft Office), niezbędny do codziennej pracy. W jego skład wchodzi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor prezentacji, edytor grafiki wektorowej, edytor wzorów matematycznych oraz system zarządzania relacyjnymi bazami danych.

Ponad 2 tys. aplikacji za darmo


EuroLinux Desktop zapewnia łatwy dostęp do ponad 2 tys. bezpłatnych aplikacji. Są one do pobrania z poziomu aplikacji Oprogramowanie, która działa tak jak Microsoft Store.

Nowy EuroLinux obsługuje aplikacje w formacie AppImage, których używanie przypomina znane z Windows programy z rozszerzeniem .exe lub .msi. Jednak w przypadku EuroLinux Desktop aplikacja AppImage uruchamiana jest zawsze z poziomu użytkownika nieuprzywilejowanego, a nie z poziomu administratora, co znacząco poprawia bezpieczeństwo systemu.

Użytkownicy prywatni mogą korzystać z EuroLinux Desktop zupełnie za darmo. Wystarczy pobrać obraz ISO, dostępny w naszej bazie oprogramowania. System dostępny jest też w wersji komercyjnej z rozszerzonym wsparciem technicznym. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie proujektu.

Źródło: EuroLinux