Instalki.pl » Aktualności » Software » Grzybobranie ze smartfonem. Te aplikacje musisz mieć
Poniedziałek, 19 Wrzesień 2022 13:03, Wpisany przez Anna Borzęcka
grzyby-aplikacje
Wybierasz się na grzyby? Wypróbuj je.

Trwa sezon grzybowy. To oznacza, że lasy w całej Polsce są obecnie przeczesywane przez całą rzeszę grzybiarzy. Wielu z nich bierze ze sobą do lasu tylko to, co najważniejsze – koszyk, telefon, nożyk i może kurtkę. Niektórzy, dla uzupełnienia wiedzy posiadanej w głowie, zabierają też ze sobą mały atlas grzybów. Tymczasem, teraz atlas grzybów można mieć w smartfonie, na przykład w formie aplikacji. Ba, na smartfonie można zainstalować cały szereg aplikacji, które przydadzą się podczas grzybobrania. Oto kilka z nich.

Zanim skorzystasz z którejkolwiek spośród wymienionych aplikacji pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien co do jadalności jakiegokolwiek grzyba, nigdy nie sugeruj się wyłącznie oceną aplikacji czy sztucznej inteligencji. Przed spożyciem upewnij się w innych źródłach, albowiem spożycie trującego grzyba grozi śmiercią. Najlepiej w ogóle nie zbieraj i nie rozważaj spożycia grzybów, których rozpoznania nie jesteś pewien. Jeśli zebrałeś grzyby, których nie znasz, przynieś je do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy i klasyfikatorzy grzybów z odpowiednimi uprawnieniami, a którzy ocenią, czy grzyby są jadane, niejadalne, czy też trujące. Więcej nie przedłużając, zapraszam do lektury!

Na grzyby


na-grzyby

Aplikacja Na Grzyby zawiera atlas grzybów, w którym znajdziesz szczegółowe opisy i wysokiej jakości zdjęcia ponad 200 najczęściej występujących gatunków grzybów. Znajdziesz w niej również klucz, który ułatwi Ci prawidłowe oznaczenie gatunku odnalezionego grzyba na postawie jego widocznych cech. Ba, posiada ona eksperymentalną funkcję optycznego rozpoznawania grzybów za pomocą sieci neuronowej, a nawet bazę przepisów kulinarnych wykorzystujących grzyby. Aplikacja jest dostępna za darmo i w języku polskim. Jej sporą wadą jest to, że za możliwość ujrzenia dodatkowych zdjęć grzybów należy już zapłacić, choć na szczęście bardzo mało.


Atlas grzybów


atlas-grzybow

Polski Atlas grzybów platformy NaGrzyby.pl to chyba najbardziej rozbudowany atlas grzybów dostępny w formie aplikacji mobilnej. Znajdziesz w nim aż 400 pozycji, czyli informacje na temat 400 różnych gatunków grzybów. Oczywiście, jego zawartość można filtrować zgodnie z własnymi preferencjami. Każda strona w atlasie to szczegółowy opis gatunku grzyba, mnóstwo zdjęć, lista gatunków podobnych wraz z ich zdjęciami i nie tylko. Aplikacja pozwala też zaznaczać na mapie nasze leśne miejscówki. Atlas grzybów jest w pełni darmowy, ale zawiera reklamy.


ShroomID


shroomid

Jasne, sztucznej inteligencji trudno ufać, ale czasem warto się pobawić wykorzystującymi ją rozwiązaniami z czystej ciekawości. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja ShroomID, która wykorzystuje model uczenia maszynowego, by rozpoznawać grzyby widoczne na zdjęciach. Wystarczy zrobić z jej pomocą zdjęcie znalezionego grzyba lub wgrać zdjęcie z galerii, a ta podejmie się próby identyfikacji. Jak informują deweloperzy, aplikacja obecnie rozpoznaje grzyby z ponad 80-procentową dokładnością. Z wielu funkcji ShroomID można korzystać bezpłatnie. Aplikacja posiada polską wersję językową, jednakże nie jest ona dopracowana w stu procentach.


Mushroomizer


mushroomizer

Mushroomizer to kolejna aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję, by identyfikować fotografowane grzyby. Podobno jest ona w stanie rozpoznać aż 530 różnych gatunków, z naciskiem na grzyby jadalne i ich odpowiedniki, a dokonane przez nią identyfikacje są potem zapisywane, dzięki czemu w przyszłości możemy do nich wrócić. Aby korzystać z możliwości aplikacji za darmo, raz na jakiś czas musimy obejrzeć reklamę, ale jest to warte poświęconego czasu, zwłaszcza że Mushroomizer został całkiem nieźle przetłumaczony na język polski.


Nawigator Grzybiarza Lite


nawigator-grzybiarza

Każdy grzybiarz ma w lasach jakieś swoje miejscówki. Po latach wracanie do tych miejscówek staje się jednak coraz trudniejsze – z prostego powodu. Otóż, natura nie stoi w miejscu – jedne drzewa rosną, inne są łamane, a jeszcze inne dopiero co wyrastają. Innymi słowy, las się nieustannie zmienia. Na szczęście, z pomocą przychodzi technologia. Aplikacja Nawigator Grzybiarza Lite pozwala zapisywać leśne miejscówki na mapie, wraz z ich zdjęciami, opisami i współrzędnymi, a nawet mapować prowadzące do nich ścieżki. Ułatwia też ona wracanie do nich, dzięki funkcji nawigowania. Nawigator Grzybiarza Lite jest dostępny za darmo i w języku polskim. Co istotne, obsługuje też komunikaty głosowe.


Źródło: oprac. własne, fot. tyt. Canva