Instalki.pl » Aktualności » Software » Google Chrome pozwoli biometrycznie zablokować karty Incognito
Sobota, 17 Wrzesień 2022 12:50, Wpisany przez Anna Borzęcka
incognito-chrome
Przeglądarka z nową ekspermentalną flagą.

Tryb Incognito w Google Chrome nie zapewnia stuprocentowej prywatności. O ile nie zapisuje on historii przeglądania, ani ciasteczek, tak nie zapobiega przed śledzeniem Cię chociażby przez dostawcę sieci. Niemniej, już wkrótce stanie się on jeszcze lepszy w ukrywaniu Twojej aktywności przed innymi.

W stabilnej wersji Google Chrome na urządzeniach mobilnych pojawiła się nowa eksperymentalna flaga, która umożliwia biometryczne zabezpieczenie kart Incognito w przeglądarce. Oznacza to, że jeśli zapomnisz tych kart zamknąć, a ktoś inny niż Ty skorzysta z Twojego telefonu, nie będzie mógł zobaczyć ich zawartości.

Blokada trybu Incognito – jak włączyć?


Aby włączyć nową funkcję, należy wpisać w omniboksie (pasku adresowym) Chrome na smartfonie z Androidem lub iOS frazę chrome://flags. Następnie wśród eksperymentalnych flag trzeba znaleźć tę o nazwie Enable device reauthentication for Incognito (#incognito-reauthentication-for-android), zmienić jej ustawienie z domyślnego (Default) na włączone (Enabled) i zrestartować przeglądarkę.

Po ponownym uruchomieniu Chrome i otworzeniu karty Incognito ujrzysz na ekranie opcję włączenia blokady Incognito. Jeśli ją włączysz, za każdym razem gdy wrócisz do Chrome, w którym były otwarte karty Incognito, będziesz musiał odblokować je, ponownie korzystając z czytnika linii papilarnych czy funkcji rozpoznawania twarzy. Niemniej, będziesz mógł też zamknąć je bez konieczności ich odblokowywania.

incognito-blokada
Nowa eksperymentalna flaga umożliwia włączenie w Google Chrome biometrycznej blokady kart Incognito. | Źródło: 9to5Google

Nowość jeszcze niedopracowana


Niestety, omawiana funkcja na razie nie działa idealnie. Na niektórych urządzeniach aktywacja eksperymentalnej flagi nie umożliwia skorzystania z blokady.

Skoro biometryczna blokada trybu Incognito zadebiutowała jako eksperymentalna flaga w stabilnej wersji Chrome, przestanie być eksperymentem raczej prędzej niż później. Oby do tego czasu ją udoskonalono.

Rzecz jasna, przeglądarkę Google Chrome możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: 9to5Google, fot. tyt. Canva