
Dlaczego tak jest?
System Windows skrywa wiele tajemnic przed zdecydowaną większością użytkowników. Niektóre z nich da się odkryć przypadkiem i samodzielnie. Sam kiedyś ze zdziwieniem odkryłem, że Windows 95 akceptuje numer seryjny 111-1111111. Dlaczego? Wyjaśniłem to dość szczegółowo w odrębnym wpisie. W tym podzielę się z Wami inną ciekawostką. Czy wiecie, że żadna z wersji systemu operacyjnego Microsoftu nie pozwoli nazwać żadnego pliku lub folderu CON? Ani NUL? Takich przykładów jest z resztą więcej i być może kiedyś przez przypadek próbowaliście wykorzystać którąś z zakazanych nazw, by ze zdumieniem zorientować się, że sięgnięcie po nią nie jest możliwe.
Zakazane nazwy plików w Windows
Proponuję pewien eksperyment: spróbujcie nazwać plik graficzny, tekstowy lub folder w Windows którąś z niżej wymienionych nazw.
- CON
- AUX
- PRN
- NUL
Nie da się? Nie jestem zaskoczony i Wy też za chwilkę nie będziecie. Powód tego stanu rzeczy sięga jeszcze czasów systemu MS-DOS i związany jest z nazwami zastrzeżonymi dla plików urządzeń, których lista obejmuje jeszcze - w systemach starszych niż Windows 11 - nazwy COM0 do COM9, LPT0 do LPT9 oraz LST. Wszystkie niedozwolone nazwy Microsoft wymienia w tym miejscu.

W systemie MS-DOS wiele nazw urządzeń znajdowało się przed właściwą nazwą powiązanego z nimi pliku. Nazwa pliku CON to urządzenie konsoli, AUX to urządzenie pomocnicze, a PRN - urządzenie drukowania.
W tamtych czasach nazwy ignorowały rozszerzenie pliku, więc jeśli nazwałeś coś CON, oznaczało to konsolę. Ta sama logika obowiązywała do tej pory dla każdej wersji systemu Windows. Spośród wymienionych wcześniej nazw, w Windows 11 zabronione są już tylko CON, AUX, PRN i NUL.
Wyjątek od reguły istnieje, ale...
Istnieje szansa nazwania folderów w systemie Windows jako CON i PRN, jednakże trzeba sięgnąć po pewien trik. Zmieniając nazwę folderu należy wcisnąć kombinację ALT+255, korzystając z klawiatury numerycznej. Dzięki temu doda się niewidzialny znak spacji przed tymi słowami. Technicznie rzecz biorąc folder nie będzie miał jednak nazwy "CON" i "PRN" tylko " CON" i " PRN", więc...
Folder taki da się również utworzyć z poziomu linii komend, jednakże nie będzie się dało uzyskać do niego dostępu. Usunięcie go będzie możliwe również wyłącznie z poziomu linii komend.
Więcej uwagi tematowi poświęcił niedawno niezawodny Tom Scott. Jego nagranie dotyczące specyfiki działania tychże nazw plików w Windows znajdziecie poniżej.
Źródło: YouTube