Instalki.pl » Aktualności » Software » Minimalne wymagania sprzętowe Androida 13 podniesione
Poniedziałek, 12 Wrzesień 2022 12:00, Wpisany przez Maksym Słomski
android 13 minimalne wymagania
Mimo to nie lękajcie się.

Android 13 został oficjalnie udostępniony w połowie sierpnia tego roku. Wiele czasu minie, zanim najnowsza aktualizacja systemu Google pojawi się na smartfonach innych niż Google Pixel i flagowce Samsunga z serii Galaxy. Przedstawiciele firmy z Mountain View w swoim najnowszym poście na blogu poinformowali, że wraz z premierą Androida 13 podnieśli minimalne wymagania systemu operacyjnego.

Android 13 - minimalne wymagania


Do tej pory, aby korzystać z systemu Android 12 na smartfonie wystarczył 1 GB pamięci RAM. Podobnie wyglądała sytuacja w Androidzie 11, w którym to wydaniu zwiększono wymóg o 512 MB względem wersji Android 8, 9 oraz 10. Android 13 nie tylko wymaga 2 GB RAM-u, ale również 16 GB przestrzeni na dane.

Powyższa informacja jest kluczowa przede wszystkim z punktu widzenia najtańszych urządzeń z Android Go. Sprzęt nie spełniający minimalnych wymagań nowego OS-u nie będzie mógł zostać zaktualizowany. Nowe smartfony z Androidem 13 będą z kolei musiały dysponować 2 GB RAM i 16 GB pamięci na dane, aby uzyskać licencję sklepu Google Play.To nie pierwszy raz, gdy Google uniemożliwia producentom OEM korzystania z Usług Google (Google Mobile Services) na urządzeniach z małą ilością pamięci RAM. Po premierze Androida 11 w 2020 roku firma ogłosiła, że telefony z mniej niż 512 MB pamięci RAM nie będą się już kwalifikować do preinstalowania GMS. Wtedy to postanowiono również, że wszystkie telefony z systemem Android 11 lub nowszym i 2 GB RAM lub mniejszą ilością muszą korzystać z Androida Go.

Wielka zmiana? Niekoniecznie. Smartfony z Android Go wykorzystują na ogół przestarzałe wersje Androida. Mało które ma na pokładzie Androida 12.

Co to jest Android Go?


Przypominamy, że Android Go to specjalna wersja systemu przygotowana dla najtańszych smartfonów. Wykorzystuje ten sam silnik, co Android, ale system jest zoptymalizowany pod kątem najsłabszych urządzeń. Rozwijane są z myślą o nim specjalne apki z dopiskiem "Go", w tym Gmail Go, Mapy Go, Pliki Go, Asystent Go i inne.

Czytaj również: Android Go i Android One, czym się różnią? Wyjaśniamy

Źródło: Google