Od teraz wiadomości tekstowe można wysyłać nawet pod wodą

Anna BorzęckaSkomentuj
Od teraz wiadomości tekstowe można wysyłać nawet pod wodą
Zapewne nigdy nie próbowałeś pisać SMS-ów, ani żadnych innych wiadomości tekstowych pod wodą. Po prostu nie miałeś takiej potrzeby. Tymczasem, dla wielu entuzjastów nurkowania i snorkelingu komunikowanie się ze sobą w morzu czy w oceanie jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa.

Obecnie większość nurków komunikuje się ze sobą, wykorzystując gesty rąk. Niemniej, gesty nie sprawdzają się dobrze na większych dystansach oraz tam, gdzie widoczność jest słaba. Mając to na uwadze, naukowcy opracowali specjalną aplikację na smartfony, która wykorzystuje sygnały akustyczne, by umożliwić ludziom utrzymywanie kontaktu pod wodą.

„Smartfony wykorzystują do komunikacji bezprzewodowej sygnały radiowe, takie jak Wi-Fi i Bluetooth.”, powiedział Tuochao Chen, absolwent studiów informatycznych z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. „Nie rozchodzą się one jednak dobrze pod wodą, a sygnały akustyczne tak”.

AquaApp

Sygnalizacja akustyczna nie jest nowością, ale wcześniej wymagała drogiego, specjalistycznego sprzętu. Od teraz nie wymaga.

„Poza pobraniem aplikacji na telefon ludzie będą musieli jedynie wyposażyć się w wodoodporne etui na telefon, przystosowane do głębokości, na którą nurkują.”, wyjaśnił Chen.

Aplikacja opracowana przez badaczy to AquaApp. Współpracuje ona z głośnikami i mikrofonami zwykłych smartfonów, a nawet smartwatchów. AquaApp daje użytkownikom do dyspozycji 240 wstępnie ustawionych wiadomości, podzielonych na osiem różnych kategorii.

aquaapp-2

AquaApp umożliwia komunikację tekstową pod wodą na dużych dystansach. | Źródło: Uniwersytet Waszyngtoński

Rezultat wielu godzin pracy

Oczywiście, aby stworzyć swoją aplikację, badacze musieli stawić czoła całemu szeregowi technicznych wyzwań. Przede wszystkim wyzwania te miały związek z wszystkim, co mogło zakłócać pod wodą transmisję sygnału – odbiciami od dna i innych powierzchni, ludźmi, a nawet wpływem na siłę sygnału linii brzegowej. Uczeni musieli wziąć też pod uwagę to, że różne urządzenia posiadają mikrofony i głośniki o różnej konfiguracji oraz to, że smartfony i smartwatche używane pod wodą prawdopodobnie zawsze będą zmieniać pozycję.

„Musieliśmy dostosować się w czasie rzeczywistym do tych i innych czynników, aby upewnić się, że AuqApp będzie działać in situ.”, powiedział Justin Chan, jeden z twórców aplikacji.

Po testach przeprowadzonych w różnych scenariuszach zespół stwierdził, że AquaApp skutecznie przekazuje wiadomości na odległość 30 metrów. Krótsze wiadomości – na przykład alarmowe wiadomości SOS – docierają nawet na odległość 100 metrów. Wszystko to bez ogromnego zużycia baterii.

Aplikacja musi jeszcze zostać dopracowana, zanim zostanie opublikowana w sklepach pokroju Google Play i App Store. Twórcy udostępnili jednak kod źródłowy AquaApp w serwisie GitHub. Umożliwia on zaawansowanym użytkownikom instalację aplikacji na urządzeniach z systemem Android.

Źródło: Uniwersytet Waszyngtoński, fot. tyt. Uniwersytet Waszyngtoński

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.