Instalki.pl » Aktualności » Software » Były dyrektor Microsoftu krytykuje menu Start w Windows 11
Środa, 31 Sierpień 2022 09:31, Wpisany przez Maksym Słomski
menu start windows 11
I nic dziwnego.

Jeżeli uważacie, że Windows 11 zmierza w dość... kontrowersyjną stronę w kwestii projektowania interfejsu, musicie widzieć, iż nie jesteście osamotnieni w tej ocenie. Wręcz przeciwnie, ten sam pogląd głoszą znane nazwiska, w tym byli pracownicy Microsoftu. Krytycznie w temacie menu Start w Windows 11 wypowiedział się właśnie Jensen Harris, współzałożyciel Textio, który przez lata w firmie z Redmond zajmował się projektowaniem interfejsu Microsoft Office.

Menu Start w Windows 11 - co o nim sądzicie?


Menu Start w momencie premiery Windows 11 było fatalne, a teraz jest tylko odrobinę bardziej funkcjonalne. Charakterystyczny dla systemów Microsoftu element UI został pozbawiony lwiej części funkcji znanych z Windows 10. Na domiar złego, producent postanowił umieścić w nim reklamy. Jensen Harris określa bez ogródek mianem tragicznego doświadczenie płynące z używania menu Start.


"Czy kwota $ zarobiona przez tę aplikację do tapet jest warta obniżenia wartości doświadczenia, jakie ludzie czerpią z tego elementu UI?" - zapytał Harris. Podkreślił, że "nawet nie szukał nowej tapety".


Harris bezlitośnie punktuje brak konsekwencji projektowej, a jako przykład przytacza chociażby projekt okienek - zaokrąglonych z jednej strony i z ostrymi krawędziami z prawej. Na dodatek okienko "zaokrąglone" jest wykonane niechlujnie. Zerknijcie sami.


Niechlujstwo, nieprzemyślane decyzje i inne drobne zaniedbania. Oto obraz menu Start w Windows 11. Kiedyś używane szalenie często, dziś traktowane zupełnie po macoszemu. Lista skarg jest bardzo długa, a wszystkie prześledzicie na profilu Harrisa na Twitterze.


Po co nam Windows 12, skoro Windows 11 nie jest skończony?


Krytycy zarzucają firmie z Redmond, że nie ma pomysłu na swój system, a już bierze się za rozwój Windows 12, który według pogłosek ma zadebiutować nawet w 2024 roku. Faktycznie, może by najpierw tak dopracować i dokończyć jeden produkt, hm?

Źródło: Twitter